Владата нскоро ќе го прати во Собрание законот со кој лица од црната листа на САД ќе имаат реперкусии и во Македонија

Од:

Владата ќе го гласа законот со кој лицата ставени на црната листа на Соединетите американски држави ќе имаат реперкусии во Македонија и нема да може да се занимаваат со политика и веднаш ќе го испрати во Собранието. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека тој би можел да се најде на денешната владина седница, но доколку не е финализиран, законот ќе се гласа веднаш откако ќе биде целосно подготвен од сите министри кои се инволвирани во неговото носење.

„На Законот се работеше интензивно изминатите денови. Законот е финализиран, веројатно можеби некои од вклучените министри и нивните служби треба да дадат забелешки, но ако е финализиран, тој ќе биде денес на влада, ако не на друга седница, меѓутоа тој закон ќе оди“, рече Ковачевски.

Измените, според него, ќе овозможат да бидат вклучени лица, носители на јавни функции, а ќе се отвори простор, доказите на САД да бидат претставени и пред соодветните институции во Македонија.

„Сите сакаме од сабајле да бидеме најголеми американци, ама попладне ако може се тоа што прават, да не важи тука. Членството во НАТО не значи само ставање на знаме пред институциите, тоа значи воведување стандарди и отчетност, поголемо владеење на право“, вели Ковачевски.

Би можело да ве интересира

САД: Очекуваме Иран да го нападне Израел

САД: Му кажавме на Иран дека не учествуваме во нападот на конзулатот во Дамаск

Невреме во југоисточниот дел на САД: Едно лице загина, повеќе од 100.000 без струја

Пад на Македонија во извештајот на Фридом хаус: Назадување во владеењето на правото и борбата со корупција

ВИДЕО: Лидерот на култ кој уби и распарчи две деца се соочува со смртна казна

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Млад црнец пукаше кон полицајци во Чикаго, му возвратија со 94 куршуми