merki

Македонија

Ѓорѓе Давид не ја напуштил Македонија: Утрово се јавил во кумановскиот суд поради мерката за претпазливост

Ѓорѓе Давид ја нема напуштено Македонија и утрово се јавил во Судот како мерка која му е определена од кумановското обвинителство, велат од таму. „Основното
Македонија

Црната листа на САД ќе биде основа за воведување на мерки од државата врз лица и фирми

А1он
Министерството за надворешни работи започнува јавна расправа за измени на Законот за рестриктивни мерки со кои и американската „црна листа“ ќе биде основа за воведување
Економија

Пивата, соковите и минералната вода од утре со гарантирана пониска цена

Орце Костов
На листата производи со гарантирана цена ќе влезат безалкохолните пијалоци, негазираните и газираните, минералната вода и пивото, одлучи денеска Владата. Донесена е нова одлука и
Uncategorized Економија

Нема купување по акциски цени во маркети до 30 ноември: Владата ќе ги замрзнува цените на производите

Орце Костов
Министерството за економија предложи до Владата да се забрани да се нуди акциска и промотивна продажба од страна на сите синџири на трговци во државата
Uncategorized Економија

Бектеши: Комисијата за заштита на конкуренцијата не презема мерки за цените, а поминавме неколку кризи

Орце Костов
Министерот за економија Бектеши информираше дека во делот на заштита на потрошувачите започнат е процес за зајакнување на надлежностите на Комисијата за заштита од конкуренцијата,
Економија

Николовски: Мелничарите да одговорат зошто некој би барал поскап леб при набавени количини пченица по преполовена цена

Орце Костов
Владата усвои три нови мерки во рамки на интервентата програма како нова која втора година се реализира за поддршка на производителите на македонското жито со
Регион

Нема пари, ниту средби со европејците – Стапија во сила мерките на ЕУ против Косово

А1он
Европската унија презеде мерки поради неуспехот на Косово да преземе чекори за деескалација на ситуацијата на северот, за овие мерки ги извести приштинските институции на
Економија

Туширањето со тенок млаз и готвењето во мало тенџере дадоа резултат: Домаќинствата заштедиле над 15 отсто струја

Орце Костов
Околу 15% отсто помалку потрошена електрична енергија е заштедата на домаќинствата и на малите потрошувачи, а според министерот за економија, Крешник Бектеши, владините мерки препораки
Економија

Владата бара да штедиме: Гответе во мало тенџере и туширајте се со тенок млаз вода

Орце Костов
Вклучување на болјер само кога тоа е потреба и по можност во ниска тарифа, готвење во помали садови и туширање со тенок млаз на вода,
Економија

Влада: Донесени 26 мерки за заштита на животниот стандард и за ликвидност на компаниите

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 24-та седница ја разгледа Информацијата за економски мерки за справување на енергетската и ценовната криза, во рамките на