evzoni

Македонија

Правилата за влез во Грција продолжени до 31 мај

А1он
Правилата за влез во Грција, воведени минатата седмица, ќе важат до 31 мај 2021 година. Согласно новата министерска одлука што утрово стапи во сила, регулативата
Македонија

Одлуката за влез на македонските државјани во Грција официјално во сила, излезе во Службен весник

А1он
Македонија е меѓу земјите за кои веќе и официјално постои исклучок од забраната за влез во Грција, согласно министерската одлука објавена во Службен весник, во
Македонија

Дозволен е влез во Грција, надминат проблемот на граничниот премин

Кристијан Ландов
Од 13 часот е започнато да се пропуштаат возила кон Грција, на граничниот премин “Евзони”. По застојот кон настана изутринава поради тоа што граничните служби
Македонија

Османи: Се чека на формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

А1он
Потребна е формална одлука од Владата на Грција за отворање на границата со Македонија. Прашање на време е кога ќе се состане грчката Влада за
Македонија

ВИДЕО: Сите кои чекаа за влез во Грција се враќаат назад, дозволата од Атина би стигнала на полноќ или утре

Сите кои тргнаа кон Грција се враќаат назад, откако рампите на граничниот премин останаа спуштени. Грчката полиција не дозволи влез на оние кои немаа грчки
Македонија

Со потврда за вакцинација, со негативен ПЦР тест или со позитивен резултат за антитела од денеска може да се патува за Грција

А1он
Со потврда за имунзација со било која вакцина, со негативен ПЦР тест не постар од 72 часа или со потврда за антитела од денеска македонските
Македонија

Продолжуваат проблемите за транспортерите на граничниот премин Евзони (Богородица)

А1он
Рестрикциите на грчката Влада и посебните правила за влез во земјата преку граничниот премин Евзони (Богородица), кои важат и за возачите на камиони и понатаму,
Македонија

Нема влез во Грција уште најмалку две седмици

А1он
Одлуката за привременото ограничување на копнените граници и новите дополнителни рестрикции воведени минатата седмица за граничните премини со Македонија и Албанија, како и забраната за