dojran

Македонија

Дојранско не се полни со свежа вода оти годишниот трошок за струја скокнал од 1 на 3,9 милиони евра, за Екологија нема простор за загриженост

Нема простор за загриженост кај жителите на Дојран кои стравуваат дека ќе се повтори еколошката катастрофа со езерото кое веќе три месеци не се полни
Македонија

ВИДЕО: Три месеци стопиран системот за полнење на Дојранско Езеро, се стравува од нова еколошката катастрофа

Маја Илиевска-Пачемска
Три месеци е стопиран хидросистемот за полнење на Дојранското Езеро. Нема доток на свежа вода, водостојот е во опаѓање, а дојранчани веќе стравуваат дека ќе
Македонија

Жителите на Дојран се три дена без вода и нервозни: Да кажеа на време ќе се заплакневме

Кристијан Ландов
Три дена, жителите но и посетителите на Дојран, користат речна вода за технички потреби, а флаширана за пиење. Откако прегорела пумпа, цела општина нема вода.
Економија

Дојран креира понуда за привлекување туристи во текот на цела година

А1он
Дојран, со помош на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот, ќе креира регионална туристичка понуда за привлекување туристи во текот на целата година, беше
Македонија

Дојран ќе им понуди попусти и бесплатен паркинг на српските туристи

А1он
Дојранскиот градоначалник Анго Ангов и директорот на Агенцијата за подршка и промоција на туризмот Љупчо Јаневски, договорија летово српските туристи во Дојран да добијат попусти
Македонија

Дојран доби партнер во зачувување на животната средина и грижа за Дојранското Езеро

А1он
Општина Дојран потпиша меморандум со меѓународната невладина организација „Милиеуконтакт Македонија“ со што доби партнер во зачувувањето на животната средина преку грижа за Дојранското езеро и
Економија

Комерцијалните сместувачки капацитети во Дојран полни до 10 август

А1он
Комерцијалните сместувачки капацитети во сите хотели на дојранскиот брег, од почетокот на месецот па најмалку до 10 август, се полни до последно место од домашни
Македонија

Новоинфицирани шест лица од коронавирусот во Општина Дојран

А1он
Шесте лица заразени со Ковид-19, кои во денешниот извештај на Министерството за здравство се прикажани во Гевгелија, потекнуваат од подрачјето на Општина Дојран кое се