medzitlija

Македонија

Штрајкот на грчките цариници ги затвори трите гранични премини кон Грција

А1он
Од утрово од 6 часот трите гранични премини кон Грција, Богородица-Евзони, Дојран-Дојрани и Меџитлија-Ники, се затворени за сите видови сообраќај. Причина за затворањето на премините
Македонија

Блокада на премините кон Грција поради штрајк на грчките цариници

А1он
Сообраќајот на граничните премини од Грција кон соседните земји, меѓу кои и Северна Македонија, денеска и утре ќе биде во прекин поради 48-часовниот штрајк на
Македонија

Премините кон Грција, Богородица и Меџитлија денеска затворени на неколку часа

А1он
Грчките земјоделци од северниот и северозападниот дел на Грција, денеска, на неколку часа ќе ги затворат граничните премини Евзони (Богородица) и Ники (Меџитлија) кон Северна
Македонија

Денеска од 11 до 17 часот блокада на меѓународниот сообраќај на граничниот премин Меџитлија

А1он
Земјоделците од северниот дел на Грција, денеска од 11 до 17 часот по македонско време, целосно ќе го блокираат премин Ники на грчка страна. -Блокадата
Економија

Ковачевски: По 40 години, рехабилитиран регионалниот пат Битола-Меџитлија, се поврзуваме со соседите, отвораме економски перспективи, го олеснуваме нашиот пат до ЕУ

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и
Македонија

Во прекин сообраќајот Битола – Граничен премин Меџитлија, поради сообраќајка

А1он
Патниот правец Битола – Граничен премин Меџитлија е во прекин за сите возила поради случена сообраќајна незгода, информираа од АМСМ. Инаку, сообраќајот на државните патишта