Штрајкот на грчките цариници ги затвори трите гранични премини кон Грција

Од:

Од утрово од 6 часот трите гранични премини кон Грција, Богородица-Евзони, Дојран-Дојрани и Меџитлија-Ники, се затворени за сите видови сообраќај. Причина за затворањето на премините е штрајкот на грчките цариници што почна денеска во 6 часот и ќе трае до истото време задутре.

Според началникот на Регионалниот центар за гранични работи Југ при МВР, Славчо Богев, на трите гранични премини нема влез и излез од Грција, а товарниот и патаничкиот сообраќај е во целосен прекин.

Според известувањето на МВР од синоќа, преку граничниот премин Дојран-Дојрани влез и излез ќе можат да остварат само возила кои вршат транспорт на лекови и други медицински возила.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Запленети 4,8 килограми злато при влез на „Богородица“

Блокада на премините кон Грција поради штрајк на грчките цариници

Катерина Ѓуровски

Штрајк на царинските службеници утре и задутре во Грција, во прекин сообраќајот на граничните премини

Премините кон Грција, Богородица и Меџитлија денеска затворени на неколку часа

Грчките земјоделци утре на протест на граничниот премин „Евзони“, велат дека не отстапуваат додека не бидат исполнети нивните барања

Денеска од 11 до 17 часот блокада на меѓународниот сообраќај на граничниот премин Меџитлија