blokada

Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе го напуштат собранието ако се стави европско знаменце на амнестијата

Орце Костов
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска остави средба со пратеничката група во Собранието предводена од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. На средбата се разговараше за актуелната политичка
Македонија

(ВИДЕО) „Вицепремиере зошто сега не намигнувате?“: ВМРО-ДПМНЕ ја блокира седницата и бара оставка од Маричиќ

Орце Костов
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предводени од Дафина Стојановска која побара збор процедурално,застанаа зад неа на собраниската говорница и побараа оставка од вицепремиерот Бојан Маричиќ кој таа
Македонија

Ковачевски: Мицкоски станува сабајле и вика јас сега ќе блокирам, тоа е стратегија на опозицијата

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска коментирајќи ја најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека ќе го блокираат со амандмани законот за амнестија, изјави дека блокадата
Македонија

Слупчане останува недостапно за ЕВН, втор ден закани по животите на екипите

Орце Костов
Втор ден по ред, екипи на ЕВН добиваат закани по живот во кумановското село Слупчане додека се обидуваат да започнат со работни активности за реконструкција
Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) Скопје заложник на штрајкови и блокади – дали е законски и зошто се дозволува протести со блокирање?

Анита Петровска Рајковиќ
Со години наназад веќе е практика кој и да излезе да протестира блокира улици и раскрсници низ градот. Последен во низата е протестот на приватните
Македонија

Блокадите пропуштаат Брза помош, Јовановски не отстапува од протестирање до исполнување на барањата

Со ризик да ја изгубат поддршката што ја имаат кај граѓаните кои се заложници на недоразбирањата што ги имаат околу исплатите со градоначалничката, приватните превозници
Регион

Демонстрантите во Софија бараат оставка од Христов: „Гаспром ги спонзорира руските војници“

А1он
Демонстрантите бараат оставка од вршителот на должноста министер за енергетика на Бугарија, Росен Христов, јави дописникот на МИА од Софија. Претседателот на БОЕЦ, Георги Георгиев
Регион

Демонстранти ја блокираа зградата на бугарската влада поради обновување на преговорите со Гаспром: „Ова не е Москва“

А1он
Протестот на граѓанското здружение Боец започна пред зградата на бугарската влада, јавува дописникот на МИА од Софија. Извикувајќи „Ова не е Москва“, демонстрантите застанаа пред
Македонија

(ВИДЕО) Лефков: Владата е спремна да прифати предлог кој носи бесконечно преговарање

А1он
Овде сме на регионалниот пат Струмица – Радовиш, уште еднаш да кажеме громогласно НЕ за дипломатскиот нокаут којшто го доживеавме како држава. Се наоѓаме пред
Македонија

Жители на три села ќе ја блокираат изградбата на експресниот пат Штип – Кочани

А1он
Жителите на селата Спанчево, Соколарци и Бања во општина Чешиново-Облешево, в сабота ќе организираат протест и ќе ја блокираат изградбата на експресниот пат Штип –