stopanska komora

Економија

Ковачевски: Со дијалогот со бизнис заедницата и со граѓаните ќе ја надминеме и оваа криза како победници

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, на покана на Стопанската комора на северозападна Македонија, денеска се обрати на настанот „Тркалезна маса – дискусија меѓу бизнисмените и Владините претставници“
Економија

Ангелоски на „Дубаи Експо“: Произведуваме врвни производи, привлекувањето на странски инвестиции високо на агендата

А1он
Во нашата земја има домашните претпријатија кои произведуваат производи по светски стандарди со највисок квалитет, а долгата традиција на инженерство како и поволностите кои ги
Економија

Лазаров: Меѓувладината седница во Софија покажува дека работите повеќе нема да бидат ставани под тепих

А1он
Македонско бугарската стопанска комора  е еден од  учесниците кои на оперативно ниво ќе бидат вклучени во процесот на враќање на дијалогот меѓу двете држави. „Се
Економија

Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски со економскиот тим на средбата со претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески, членовите на Управниот одбор и најистакнатите стопанственици
Економија

Лазаров: Економијата ќе ја проектира иднината, а не историјата

А1он
Кирил Лазаров, претседателот на Македонско – бугарската стопанска комора, претпладнево во „Студио 10“ на ТВ24 рече дека Македонците се повеќе се определуваат да ги заменат
Економија

Стопанската комора бара од „Македонска берза“ одложување на новите правила за котација и кодекс за управување

А1он
Стопанската комора, поддржана од 20 свои реномирани членки, кои што се меѓу најголемите економски чинители во земјата, бара од „Македонска берза“ да се одложи примената
Економија

Азески: Кадровската политика приоритет во концептот „Комора на иднината“

А1он
Со назначувањето на Михајло Донев за в.д. оперативен директор за развој, иновации и знаење, Стопанската комора на Северна Македонија го заокружи промовирањето на концептот „Комора
Економија

Стопанската комора има издадено 646 е-сертификати за потекло кои им се потребни на компаниите за извоз

А1он
Стопанската комора на Северна Македонија, која работи на процесот на дигитализација со цел да им излезе во пресрет на барањата на нејзините членки, до октомври
Економија

Стопанската комора на С. Македонија со стратешки промени во работењето, од утре почнуваат со работа четири нови совети

А1он
Стопанската комора на Северна Македонија најавува неколку стратешки промени во работењето со кои компаниите во Комората треба да препознаат силен партнер кој ќе ги имплементира
Економија

Mеѓународен саем во Тирана, прв пат заеднички настап на фирмите од регионот

А1он
Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија и копретседател на Коморскиот инвестициски форум (КИФ) Бранко Азески, заедно со потпретседателката на Комората Елена Милевска Штрбевска учествуваа