stopanska komora

Економија

Стопанствениците од Западен Балкан ќе формираат посебно тело за заедничко привлекување на инвестиции

А1он
Посебно тело за заедничко привлекување на инвестиции за земјите од Западен Балкан и заеднички настап во Берлин, Дубаи и Шангај договориле стопанските комори од регионот
Економија

Арбитражата полека станува пракса, се решеваат и трговски спорови од 100.000 евра

А1он
Најголемиот број арбитражни постапки за трговските спорови поведени во изминатите пет години се однесувале на предмети од 10.000 до 50.000 евра, но со арбитража се
Економија

Да се спречи зголемување на цените на месото и месните преработки, бара домашната индустрија

А1он
Се очекува свежото месо и месните преработки по велигденските празници да поскапат како резултат на светските движења на пазарите со храна и месо од каде
Македонија

Стопанската комора апелира пратениците во текот на денот да ги донесат законите од петтиот пакет мерки

А1он
Стопанската комора на Македонија апелира до пратениците во Собранието да направат максимални напори и во текот на денот да ги донесат законите од петтиот антикризен
Македонија

Повеќе од 1000 Македонци денеска се вакцинираат во Ниш

А1он
Започна вториот ден од акцијата за имунизација на македонските стопанственици, што ја организира Стопанската комора на Северна Македонија. -Според информациите на нашите дежурните екипи на
Економија

Татјана Штерјова Душковска нов генерален секретар на Коморскиот инвестициски форум со седиште во Трст

А1он
На седницата на Управниот одбор на КИФ, асоцијација на шесте национални комори од регионот на Западен Балкан, одржана вчера во Подгорица, едногласно за нов генерален
Македонија

Стопанската комора бара државата да издвојува повеќе пари за образованието

А1он
Учеството на образованието во државниот буџет да се зголеми од 3,5 отсто на пет проценти, предлага претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески.
Економија

Апел од Азески до Заев и Михалос: Да се обезбеди непречено одвивање на товарниот сообраќај и транспорт кон Солунското пристаниште

А1он
Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески упати апел до премиерот Зоран Заев и до претседателот на Унијата на грчките комори, Константинос Михалос –
Економија

Има интерес за инвестиции во електрани на обновливи извори, државата да создаде услови за реализација

А1он
Ако ги затвориме сите електрани во земјава кои при производството на струја емитираат јаглерод диоксид, ќе мора да увезуваме 67 проценти од потребната електричната енергија
Економија

Во многу сектори мора да се работи во недела, велат бизнисмените

А1он
Ограничувањето на можноста за работа во недела или наметнувањето дополнителни трошоци за компаниите кај кои работењето во недела е дел од редовниот работен процес, ќе