izvoz

Економија

Трипуновски: Јаболкото во Ресен ќе остане неоткупено заради големиот увоз на странско јаболко во Македонија

Орце Костов
Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски денес е во работна посета на Ресен каде што оствари работни средби со овоштарите од
Економија

Државата исправена пред економска логика – ќе го поддржат ли извозот на рударството за зголемен економски раст?

Орце Костов
Предвидувањата на водечките светски финансиски институции се далеку пооптимистични за земјите од регионот, отколку за Македонија. Според Светската банка, земјава годинава ќе испорача најнизок економски
Економија

Македонските дипломати во Кина ќе помагаат на компаниите во нивните извозни активности

А1он
Бизнис делегацијата од нашата држава, при посетата на Кина одржа средба во македонската амбасада во Пекинг со амбасадорот Василе Андоноски за запознавање на актуелните состојби
Економија

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он
Во август оваа година Европската Унија го достигнала своето највисоко ниво на трговски размени, во износ од 35 милијарди евра. И извозот и извозот на
Економија

Германскиот извоз се очекува да опадне во следната 2023 година

А1он
Германската трговска и индустриска комора (ДИХК) денеска излезе со проценка дека германскиот извоз најверојатно следната 2023 година ќе се намали за два отсто поради глобалното
Регион

Во продавниците низ Србија недостиг на млеко: Владата го забрани извозот и му ја ограничи цената

А1он
Владата на Србија на денешната седница донесе одлука за новата максимална малопродажна цена на млекото. Уредбата предвидува новата цена за литар долготрајно млеко со 2,8
Економија

Германија речиси го удвои извозот на оружје

А1он
Германскиот извоз на воена опрема силно порасна оваа година, поттикнат од испораките на оружје за Украина, објави Министерството за економија. Во шест месеци до 24