izvoz

Економија

Извоз од 6,8 милијарди долари од јануари до октомври годинава

А1он
Вкупната вредност на извозот на стоки од државава во периодот јануари-октомври годинава изнесува 6.816.423.000 долари и бележи пораст од 29 проценти на годишно ниво. Вредноста
Економија

Invest North Macedonia: За раст на македонските компании е неопходен поголем извоз, Србија огромен потенцијал

А1он
Околу 20 отсто од потрошувачите во Србија купуваат македонски производи, најчесто вино, ајвар и свежо овошје и зеленчук, покажа истражувањето на Агенцијата за странски инвестиции
Економија

Директорот на Агенцијата за странски инвестиции Павлески судија на престижните награди „Go Global”

А1он
Директорот на Агенцијата странски инвестиции и промоција на извозот Дејан Павлески, е еден од 15-те судии кои денеска ја вршат селекцијата на пријавените светски компании
Економија

ДЗС: Пад на извозот од 12,8 и на увозот од 11,5 проценти во периодот јануари – октомври 2020 година

А1он
Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари – октомври 2020 година, изнесува 287 004 милиони денари и бележи пад
Економија

Здружената стопанска комора на Западен Балкан повика на изградбата на заеднички пазар без бариери

А1он
Деловниот совет на здружената комора на шестте економии од Западен Балкан на својата инаугуративна седница ги повика владите во регионот и сите учесници во процесот
Економија

Има пад на извозот од зоните, но речиси сите вработени останаа на работа, вели Заев

А1он
Завршуваат инфраструктурните проекти во поголемиот дел од индустриските зони во државата со што создаваме услови за реализација на инвестициите. И покрај очекуваниот пад на извозот