kanabis

Свет

Германија: Стапи на сила законот за декриминализирање на поседувањето канабис

А1он
Во Германија денеска стапи на сила законот за декриминализирање на поседувањето и домашното одгледување канабис. Од денеска, на возрасните во Германија им е дозволено да
Македонија

Петмина под истрага за разбојништво во фабрика за канабис во Чегране

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против пет лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Разбојништво според
Македонија

ВИДЕО: Запленети 1053 стебла канабис, фирма од Гостивар садела без дозвола

А1он
Министерството за внатрешни работи соопшти дека пред неколку дена се запленети 1053 стебла канабис од правно лице во гостиварско и ќе следува кривична пријава затоа
Регион

Овци во Грција бараа свежа трева по поплавите и изедоа 100 килограми канабис

А1он
Стадо овци кои бараа свежа храна по екстремните поплави во Грција почнаа да се однесуваат чудно, изјави сопственикот. Овци „нападнаа“ стаклена градина во која се
Македонија

Во Грција уапсен македонски државјанин со 45 килограми канабис

А1он
Во полициска акција во близина на грчкиот град Кукуш (Килкис) уапсени бил 27-годишен државјанин на Северна Македонија под обвинение дека во автомобилот пренесувал 45 килограми
Свет

Купувањето и поседување до 30 грама канабис во Германија би можело да биде ослободено од казни

А1он
Германската Влада денеска го отвори патот кон легализација на канабисот, иако останува нејасно дали планот ќе помине на европско ниво, пренесе ДПА. Според планот одобрен
Македонија

Истрага за илегално одгледување канабис во демирхисарско

А1он
Основното јавно обвинителство Битола извести дека донело Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет
Македонија

Кривична за шверцерите на 7 тони канабис вреден 20 милиони евра

А1он
Денеска Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство против едно правно лице
Свет

Руското обвинителство бара затворска казна до десет години за кошаркарка поради поседување канабис

А1он
Руското обвинителство денеска пред судот во Химки побара казна затвор од девет и пол години за американската кошаркарка Бритни Грајнер за поседување канабис, пренсе Бета.
Свет

Швајцарија ја легализира употребата на канабис за медицински цели

А1он
Швајцарската влада денеска ја легализираше употребата на канабис за медицински цели. Ова ќе им олесни на пациентите да пристапат до канабис, бидејќи властите повеќе не