kanabis

Македонија

На чекор сме до легализација на канабисот за поседување и лична употреба

Ана Василевска
Декриминализација и легализација на поседување и лична употреба, декриминализација на одгледувањето на растенија за лична употреба, разгледување можности за основање и работење на социјални клубови,
Македонија

Активистите обвинуваат: Владата не држи во мрак, ЦБД сортите од канабис не се дрога

Ана Василевска
Сортата на канабис ЦБД од минатата година официјално според Комисијата за наркотични средства на Обединетите нации како и Светската здравствена организација не е во листата
Македонија

ВИДЕО: Приведени три лица од фабрика за канабис, запленети над шест килограми дрога

А1он
Приведени се три лица, а запленети се и над шест килограми марихуана произведена во фабрика за канабис во село Уларци, Кочанско која неовластено била изнесена
Македонија

Производител на канабис растел непријавени стебла, доби кривична пријава

А1он
Денеска од страна на ОВР Прилеп до надлежното ОЈО Прилеп е поднесена кривична пријава поради постоење на основи на сомневање дека лицето К.Б.(36) од Скопје,
Македонија

Заев: Ќе се дозволи секој граѓанин да одгледува две-три стебла марихуана, под строга контрола

А1он
Со планираната легализација на канабисот во земјава, се отвора можност секој граѓанин, за своја лична употреба да може да огледува одредена количина од растението, изјави
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Не е во ред некој да оди во затвор за половина грам канабис

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев, декриминализацијата на канабис за лична употреба ја наведе како еден од чекорите кои ќе ја приближат Македонија до европските вредности. „Точно е
Македонија

ВИДЕО: Шестмина осомничени за двата тона марихуана, истрагата продолжува

А1он
Министерството за внатрешни работи, во координација со Основното јавно обвинителство, презема мерки и активности за разбојништвото што се случи меѓу 3 и 4 декември кога
Македонија

„Макканабис“: Што поскоро да се донесат измените на Законот за контрола на опојни дроги

А1он
Здружението на одгледувачи на медицински канабис „МАККАНАБИС“ апелира до Собранието, а особено до опозицијата, како што наведуваат во соопштение, да се надминат партиските надмудрувања и