sverceri

Македонија

Богоевски за МНТ: Ќе продолжиме со молчење пред дивеењето на навивачките групи и шерифското однесување на ДУИ?

А1он
Поранешниот пратеник Павле Богоевски на својот фејсбук профил ја искоментира казната за директорката на МНТ поради дивеењето и кршењето на Шверцерите. „Директорката на МНТ, поради
Македонија

Заев: Да се надомести штетата од сите одговорни за настанот со „Шверцерите“ во МНТ

А1он
Владината одлука во врска со случувањата при прославата на јубилејот на навивачката група „Шверцери“ на 23 ноември во Македонскиот народен театар, при што беше направена
Култура

Директорката на МНТ ќе биде казнета три месеци со 15 отсто намалување на плата заради прославата на „Шверцери“, тие ќе треба да ја надоместат штетата

А1он
На денешната седница на Владата е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември оваа година, кога во Македонскиот народен театар беше организирана прослава по повод
Македонија

Направената штета во МНТ е 3.965 евра, за Заев поголема е духовната

А1он
Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а
Македонија

Владата формира работна група: Лазовски, Угриновска и Азири ќе проценуваат за дивеењето во МНТ

А1он
Владата на Република Северна Македонија донесе одлука да се формира работна група составена од заменик министерот за култура Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за
Култура

Исмаили не чувствува одговорност за настанот во МНТ

А1он
Министерот за култура Хусни Исмаили изјави дека не чувствува одговорност за настанот од петокот вечерта во Македонскиот народен театар кога во продолжение на одбележувањето на
Македонија

На владина седница се очекува целосна информација за случувањата во МНТ

А1он
Премиерот Зоран Заев очекува на денешната седница на Владата да добие целосна информација за тоа што точно се случило во МНТ по реакциите во јавноста
Македонија

Фотографии од демолираниот инвентар во МНТ по дивеењето на навивачката група „Шверцери“

Мери Јордановска
Откорната ограда, оштетен стиропор, искршени делови од столчиња можат да се видат на фотографиите до кои дојде „А1он“, откако навивачката група „шверцери“ на некогашна Слога,
Македонија

(ВИДЕО) Љутков: ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува вандализмот и хулиганството од страна на група граѓани во МНТ

А1он
„Целата македонска јавност е згрозена од синоќешниот вандализам и поганење на македонскиот народен театар. Болно е за Заев и неговите соработници тоа што со секој
Македонија

Адеми: Радоста и јубилеите може да ги славиме како што сакаме, се додека нема говор на омраза

А1он
Министерот за образование и наука Арбр Адеми денеска коментирајќи го однесувањето на навивачката група „Шверцери“, која во петокот го оштети инвентарот во Македонскиот народен театар,