vozila

Македонија

Албанската полиција разби македонско-косовска група шверцери: Краделе скапи возила и ги продавале во Албанија

А1он
Албанската полиција разби организирана македонско-косовска група чии членови краделе скапи возила во западно европските земји и ги продавале во Албанија. Во акцијата насловена „луксуз” запленети
Македонија

Украдени автомобили се регистрирале во Скопје како увезени

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица, од кои едното се товари за кривично дело измама и за продолжено
Македонија

При контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници, 8 возеле со неисправни сопирачки

А1он
На поширокото тетовско подрачје денеска (31 август) во периодот од 8 до 12 часот беше спроведена акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на
Македонија

Вработен во сервис за автомобили осомничен за злоупотреба на 912.570 денари

А1он
Поднесена е кривична пријава против И.П.(33), поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „фалсификување и уништување
Македонија

Кривична пријава за охриѓанец кој запали две возила

А1он
Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Г.(23) од Охрид. Тој, на 25.03.2021 година
Економија

Донесен правилникот, се овозможува регистрација на возилата со странски таблички

А1он
Правилникот за поединечно одобрување на возилата, кој беше проблем за да се пререгистрираат возилата со странски таблички што се возат во земјава, е донесен и
Економија

Од среда поевтина пререгистрација на возилата со странски таблички, најави Бектеши

А1он
Единствен проблем што се уште не можат да се пререгистрираат возилата со странски таблички кои се возат низ државава беше донесувањето на Правилникот за поединечно
Економија

Со измени на уредбата за увоз, субвенции за нови возила со ЕУРО5 или повисок стандард за сите

А1он
Министерството за економија преку измени на уредбата за увоз на возила во Законот за моторни возила ќе им овозможи субвенции на сите граѓани што ќе
Македонија

Заев: Работиме на намалување на цената на зелениот картон за возилата

А1он
Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при пратување во странство, најави премиерот Зоран Заев, на граѓанската трибина „На прав