vozila

Македонија

ВИДЕО: Гореа автомобили во Ново Лисиче

Кристијан Ландов
Три втомобили гореа на паркинг во населбата Ново Лисиче во близина на последната автобуска станица на 5-ка. Засега нема информации што е причината за пожарот.
Економија

Со измени на уредбата за увоз, субвенции за нови возила со ЕУРО5 или повисок стандард за сите

А1он
Министерството за економија преку измени на уредбата за увоз на возила во Законот за моторни возила ќе им овозможи субвенции на сите граѓани што ќе
Македонија

Заев: Работиме на намалување на цената на зелениот картон за возилата

А1он
Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при пратување во странство, најави премиерот Зоран Заев, на граѓанската трибина „На прав
Економија

Данок на возила ќе се плаќа зависно од тоа колку штетни гасови испуштаат

Васко Маглешов
Министерството за финансии објави дека отпочнува процес за подготовка на нов закон со кој ќе биде уредено плаќањето данок за моторни возила. Ова е објавено
Свет

Букурешт ќе забрани влез во центарот на возила произведени пред 2000 година

А1он
Од идната година сопствениците на автомобили што најмногу загадуваат нема да може да возат во центарот на Букурешт, а посетители со автомобили од провинција ќе
Македонија

(ВИДЕО) Филипче: 12 милиони денари останаа непотрошени, може да се повтори набавката на возила за Итна помош

Кристијан Ландов
До крајот на месецов треба да пристигнат новите 12 возила за Итна медицинска помош и да бидат ставени во функција. Од нив половина ќе останат
Македонија

Макрадули: Еколошки налепници за возилата, црвената и жолтата со ограничено движење во загадените денови

А1он
Црвена, жолта и зелена еколошка налепница на возилата е новата мерка за аерозагадувањето која днеска ја најави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани
Македонија

Нови измени на Законот за возила, се воведуваат еколошки налепници и субвенции за електромобили

А1он
Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска ќе ги презентира новите измени на Законот за возила со кои ќе се воведат еколошки
Македонија

Бектеши и Спасовски: Со новиот закон за возила, се воведуваат еколошки налепници и субвенции за електрични и хибридни возила

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на средбата со здруженијата на такси превозници ја информираа јавноста со предлог
Економија

Германија размислува да ги направи дизел возилата еколошки почисти

А1он
Германското Министерство за транспорт денеска претстави план чија цел е преку измени на дизел возилата да се намали загадувањето на воздухот. – Мораме да размислуваме