rke

Економија

Скопјани ќе плаќаат 29,5 денари месечно повеќе ако ЈП Водовод ја прифати максималната тарифа на Регулаторна

Орце Костов
Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за минимална и максимална тарифа за цената на водата по метар кубен за Град Скопје, а од ЈП Водовод
Економија

Бислимоски: Водовод побара да ја поскапиме цената на водата, ние ќе предложиме да се намали

А1он
„Сите бевте информирани дека барањето од Водовод Скопје е поднесено во текот на месец ноември и тоа е доставено и до медиумите. Ние не сме
Економија

Скопски „Водовод“ бара зголемување на цената на вода за 30 денари, РКЕ предлага седум денари, конечната одлука ја носи Советот на општината

А1он
Скопски „Водовод и канализација“ доставило барање до Регулаторната комисија за енергетика со кое бара зголемување на цената на водата од 30 денари во просек на
Економија

РКЕ: Во јануари нови 26 фотонапонски централи со моќност од шест мегавати

А1он
Во јануари нови 26 фотонапонски електроцентрали со моќност од шест мегавати за производство на електрична енергија од обновливи извори се стекнаа со лиценци за работа
Економија

Бислимоски: Во јануари домаќинствата имаат за 14 % просечна заштеда на електричната енергија

А1он
Домаќинствата за 14% ја намалиле вкупната потрошувачката на електрична енергија во јануари, покажуваат податоците со кои Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република
Економија

За една година фотоволтаиците произвеле струја колку за шест градови во Македонија

Орце Костов
За една година Регулаторната комисија за енергетика издала 267 лиценци за производство на електрична енергија од обновливи извори, најмногу за фотоволтаични централи, а во првите
Економија

Бислимоски: Струјата за домаќинствата ќе поскапи за 4,72% ако ги прифатиме сите барања на ЕВН, МЕПСО и Електродистрибуција

Орце Костов
Барања за промени на цените од 1 јануари во Регулаторна комисија за енергетика досега поднеле АД МЕПСО за пренос на струја, Електродистрибуција за дистрибуција на
Економија

Финансиска молчи за казината и маркетите од списокот на Бектеши, а Регулаторна била ненадлежна за злоупотребите со струја

Орце Костов
Осум месеци државните институции не кажуваат кои компании незаконски се префрлија од слободен на регулиран пазар и дали ќе има санкции како што побара тогаш
Економија

Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

А1он
Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат анализите на Регулаторната комисија за
Економија

РКЕ: Издадени над 200 лиценци за производство на електрична енергија од обновливи извори

А1он
Од јануари до ноември 2022 година Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) има издадено лиценци за производство на електрична енергија од обновливи извори