marko bislimoski

Економија

Скопјани ќе плаќаат 29,5 денари месечно повеќе ако ЈП Водовод ја прифати максималната тарифа на Регулаторна

Орце Костов
Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за минимална и максимална тарифа за цената на водата по метар кубен за Град Скопје, а од ЈП Водовод
Економија

Бислимовски: Секретарјатот на Енергетската заедница петта година по ред ја оцени РКЕ за најдобар регулатор

А1он
Петта година по ред Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија е оценета со прво место за најдобар регулатор од страна
Економија

Бислимоски: Ако училиштата се вратат на регуларниот пазар, маржата за ЕВН ќе се зголеми за пет до седум милиони евра

Орце Костов
За да се заштити државната компанија АД ЕСМ, институциите, училиштата, јавните претпријатија и околу 150 фирми за производство на храна треба да останат на слободниот
Економија

Речиси сите домаќинства кои се греат на струја ќе се најдат во третиот блок од 630 до 1050 киловат часови

Орце Костов
„Кој троши повеќе, ќе плаќа повеќе, а кој троши помалку, ќе плаќа помалку. Блоковите ќе важат исклучиво во скапата тарифа, рече претседателот на РКЕ, Марко
Економија

Цената на топлинската енергија утврдена согласно берзанските цени на природниот гас, сметките ќе останат исти

А1он
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои ја утврди цена на топлинската енергија согласно актуелните берзански цени на природниот гас.
Економија

Скопјани ќе имаат парно, државата ќе управува со БЕГ за до крајот на грејната сезона да нема проблеми

Владата преку Електрани на Северна Македонија ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона. Ова е одлуката која ја донесе државата со цел скопјани
Македонија

Владата ќе ја субвенционира цената на топлинската енергија со цел граѓаните на Скопје да не плаќаат повисоки сметки

А1он
Владата предлага да ја субвенционира цената на топлинската енергија за домаќинствата во Скопје во висина од 80 отсто, а останатите 20 проценти да ги покријат
Економија

Бислимоски: Четврта година по ред Секретаријатот на Енергетската заедница ја прогласува РКЕ за број еден регулатор

А1он
Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) четврта година по ред е оценета како број еден регулатор од страна на Секретаријатот на Енергетската заедница.
Македонија

Состојбите во електроенергетскиот систем, тема на средбата Пендаровски – Бислимоски

А1он
Стабилноста на македонскиот електроенергетски систем, предизвиците со кои се соочуваме и владината уредба за прогласување кризна состојба во енергетскиот сектор, беа темите за кои денеска
Македонија

Бислимоски: Напаѓачот треба да и се извини на институцијата РКЕ, а не мене

А1он
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски се уште се консултира со своите адвокати дали да поднесе приватна тужба против