regulatorna komisija za energetika

Економија

Пониски сметки за струја во првиот блок, пристап до мрежа од 200 денари ќе плаќаат и оние што штедат

А1он
Цената на струјата од 1 јануари се намалува за прв блок за 5,16%, цената во вториот блок како и цената на евтината тарифа остануваатисти, трет
Македонија

Парното поскапува, Регулаторна денеска ќе објави колку

А1он
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска треба да објави нова цена на топлинската енергија во Скопје, што ќе се применува од утре.
Економија

Трговците ќе можат да не снабдуваат со струја од Косово – Регулаторна комисија потпиша соработка

Орце Костов
Македонските снабдувачи и трговци на електрична енергија ќе може да тргуваат, но и да ги снабдуваат корисниците на косовскиот пазар, а истата можност ќе ја
Економија

Предлогот Бислимоски да биде уште еден мандат на чело на Регулаторна на пленарна седница

А1он
Собранието денеска ја продолжи 120.седница со дебата за Предлогот за именување претседател и членови на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги и услуги на
Економија

Ако ДДВ се врати на 18 проценти, сметките за струја ќе се зголемат за 2,5 отсто

А1он
Од 1 јули годинава за 7,04 проценти ќе се намали вкупната цената на електричната енергија во првиот блок со вкалкулирана енергија и мрежарина, во вториот
Економија

Евтината дневна тарифа на струјата се враќа од 1 декември

А1он
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ја информира јавноста дека дневна евтина тарифа ќе стартува од 1 декември годинава. Електродистрибуција има рок од
Македонија

Струјата ќе поскапи 13 проценти ако РКЕ ги прифати барањата од компаниите, одлука околу 20 јуни

А1он
До Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) се пристигнати сите барања за цената на струјата и доколку бидат прифатели тоа би значело нејзино зголемување за 13
Економија

РКЕ ја намали цената на струјата за да не се почувствува враќањето на ДДВ од пет на десет отсто

Орце Костов
Регулаторната комисија ги намали цените на електричната енергија во првите два блока за домаќинствата, како и за малите потрошувачи, но цените се објавени без ддв-то