goriva

Економија

Горивата поскапуваат за денар до денар и пол по литар

А1он
Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар до денар и половина за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши
Економија

РКЕ: Нема поголема маржа за бензините, нафтените компании за антикризни мерки да се обратат во Владата

А1он
Пред да биде донесена одлуката за густини и маржи на нафтените деривати во текот на август од страна на поголемите трговци беа доставени одделни барања
Економија

Горивата поевтинуваат од два до четири денари за литар

А1он
Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два до четири денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување
Економија

Предлогот за зголемување на акцизата на горивата оправдан за Владата, се подготвува уредба

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска вели дека би настојувале да го прифатат предлогот на Стопанската комра на Македонија за зголемување на акцизата на нафтата и
Економија

Макам-транс против предлогот за зголемување на акцизата на горивата

А1он
За Асоцијацијата на камионски превозници Макам-транс е неприфатлива, нерационална и несолидарна мерката што ја предложи Стопанската комора на Македонија за зголемување на акцизата на горивата,
Економија

До 42 проценти разлика меѓу фабричките бројки и потрошувачката во реални услови на возилата

А1он
Со цел приближување на разликата меѓу емисиите на CO2 добиени при лабораториски тестови и при возење во реални услови, што во изминатите години значително се
Економија

Биодизел-горивото доминира меѓу биогоривата во Европската Унија

А1он
Сите дизел-горива продадени на бензинските станици во Европската Унија во 2017 година содржеле биодизел, додека 87,6 проценти од бензинот содржел биоетанол. На ниво на Европската