benzin

Економија

Бензините поевтини за половина денар по литар

А1он
Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивото останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Економија

Горивата поскапуваат од половина до еден денар

А1он
Цените на горивата од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката
Економија

ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува, а Екстра лесното масло поскапува за половина денар

А1он
Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапува за половина денар
Економија

Бензините и дизелот поскапуваат за еден денар

А1он
За еден денар од полноќ поскапуваат нафтените деривати, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според најновата одлука на РКЕ, во следните седум дена цената на
Економија

Анализата за екстра лесното гориво ги констатира злоупотребите, но нема конкретни мерки од државата

А1он
За жал, долгоочекуваната анализата за екстра лесното гориво го потврди тоа што со години е познато, но и тоа не е доволно за преземање конкретни
Економија

Анализата е готова, нема изедначување на акцизата за екстралесното со акцизата на дизелот. Ќе се оди на изедначување на квалитетот на екстралесното со тој на дизелот

А1он
Министерството за финансии по повеќе од еден месец, конечно ќе донесе одлука за предлогот за изедначување на акцизата екстралесното гориво со дизелот. Иако, Стопанската комора