krim

Uncategorized

Москва тврди дека експлозиите на Крим се саботажа

А1он
Руското Министерство за одбрана соопшти дека експлозиите во складиштето за муниција на Крим се саботажа. – Утрото на 16 август, како резултат на саботажа, оштетено
Свет

Експлозиите на Крим се саботажа,тврди Москва

А1он
Руското Министерство за одбрана соопшти дека експлозиите во складиштето за муниција на Крим се саботажа. – Утрото на 16 август, како резултат на саботажа, оштетено
Свет

Нови експлозии на Крим, евакуирани 2000 луѓе

А1он
Нови експлозии попладнево се слушаат од Симферопол, јужниот дел на Крим. Поранешната портпаролка на украинскиот претседател, Јулија Мендел изјави дека експлозиите се во руската воена
Свет

Киев: Во експлозиите на Крим уништени девет руски воени авиони

А1он
Украинската армија денеска соопшти дека девет руски воени авиони се уништени во серијата експлозии во руската воздухопловна база на Крим. Иако украинската страна не презеде
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Војната во Украина мора да заврши со ослободување на Крим

А1он
Војната во Украина почна со Крим и мора да заврши со неговото ослободување, изјави претседателот Володимир Зеленски. Украинскиот претседател го изјави ова откако низа експлозии
Свет

Подољак: Немаме врска со експлозиите во базата на Крим

А1он
Киев не е одговорен за вчерашните експлозии во руската воздухопловна база на Крим, изјави Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, сугерирајќи дека можеби
Свет

Украина: Руските власти на Крим ги одбиваат цивилните пациенти за да направат место за ранетите војници

А1он
Украинските вооружени сили ги обвинија руските власти на Крим дека им наредиле на болниците да одбиваат цивилни пациенти за да ги ослободат креветите за руските
Свет

Ердоган: Русија и Украина се согласуваат за технички прашања, но не и за Крим

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Киев и Москва се согласуваат за техничките прашања во мировните преговори, но додаде дека двете страни се
Свет

Русија: Крим сега е поврзан со Донбас

А1он
Заменик-гувернерот на Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, рече дека полуостровот сега е поврзан со копнен коридор со областите на сепаратистичката област Донбас