krim

Свет

Киев на годишнината од анексијата на Крим: Ќе ги протераме Русите од сите окупирани региони

А1он
Украинското Министерство за надворешни работи денеска ја коментираше годишнината од руската анексија на Крим, велејќи дека полуостровот „страда“ под Кремљ веќе девет години и ја
Свет

Русите објавија што ќе прават со станот на Зеленски на Крим

А1он
Началникот на Крим Сергеј Аксјонов во интервју за кримското издание на РИА Новости изјави што ќе прави Русија со станот на украинскиот претседател Володимир Зеленски
Свет

Руси: Уапсивме двајца шпиони на Крим

А1он
Руската новинска агенција Тасс објави дека руската служба за безбедност во Севастопол на окупираниот украински полуостров Крим уапсила двајца мажи осомничени за шпионирање за Украина.
Свет

ВИДЕО: Русите копаат ровови на патот кон Крим, објавена снимка

А1он
Руските сили копаат нови ровови покрај патиштата што водат кон Крим, украинскиот полуостров што Русија го окупираше и анектираше во 2014 година, според аналитичарот Брејди
Свет

Имотот на украинските олигарси на Крим вреди милијарди

А1он
Имотот на украинските олигарси, бизнисмени и политичари национализиран на Крим се проценува на милијарди рубљи, изјави за РИА Новости шефот на регионалниот парламент Владимир Константинов.
Свет

Русија забрани мапи каде Крим не е дел од неа: „Тоа е екстремистички материјал“

А1он
Владата на Русија го поддржа амандманот кој ги класифицира мапите што го оспоруваат официјалниот „територијален интегритет“ на земјата како казнив екстремистички материјал. Во амандманот се
Свет

Поранешен командант на американските сили во Европа: Украина ќе го ослободи Крим до август

А1он
Бен Хоџис, поранешен командант на американските сили во Европа, даде храбро предвидување за тоа како ќе се развива војната, сугерирајќи дека Украина е на пат