voz

Регион

Од 25 април се обновува железничката линија Софија-Истанбул

А1он
Од 25 април повторно ќе сообраќа меѓународниот воз на линија Софија-Истанбул. Одлуката е донесена откако раководствата на Бугарските железници и Турските железници (ТЦДД) се договорија
Свет

Железничка несреќа во близина на Минхен, еден загинат најмалку 10 повредени

А1он
Едно лице загина, а најмалку 10 други се повредени во судир на два регионални воза во близина на Минхен, соопшти германската полиција. Несреќата се случила
Свет

ВИДЕО: Воз удри во авион паднат на пруга, пилотот спасен во последен момент

А1он
Полицијата во Лос Анџелес спаси пилот на авион кој се урнал на железничка пруга само неколку моменти пред во него да удри воз. Авионот имал
Македонија

Во железничка несреќа во Битола повредени две деца

А1он
Во железничка сообраќајна несреќа во Битола тешко повредени се две деца, а нивната мајка се здобила со лесни телесни повреди. Незгодата, како што потврдија за
Македонија

Брзо ќе се санираат последиците од несреќата со товарниот воз во Романовце, вали Локвенец

А1он
Дванаесет вагони од товарен воз се излизгаа од пругата кај кумановско Романовце, штета има и на 250 метри пруга. Стручните екипи ќе работат и за
Македонија

Некој украл апарати за домаќинство од товарен воз на Табановце

А1он
Непознати крадци вчеравечер обиле контејнери натоварени на воз кој стоел на граничниот премин Табановце, при што однеле кутии со апарати за домаќинство, соопшти полицијата. „На
Македонија

Патнички воз удри во автомобил кај кочанското село Горни Подлог, возачот успеал да се спаси

А1он
Патнички воз на релација Скопје – Кочани вечерва околу 19 часот удрил во автомобил на железничкиот премин кај кочанското село Горни Подлог. Според првичните информации,
Македонија

24-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Пробиштип, двaјца повредени во судир на воз и автомобил во Тетово

А1он
Вчера во 19.10 часот, на локалниот пат Пробиштип-с.Ратвици, на местото познато како Леговец, автомобил „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управуван од М.С.(23) од Скопје,
Свет

ВИДЕО: Маж спасен во последна секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

А1он
Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка се заглавила во шините додека