voz

Свет

Полициска акција во Германија, патник во воз носи експлозив

А1он
Тешко вооружени полицајци од единиците за брза интервенција ја опколиле железничката станица во Вупертал, Германија, под сомнеж дека еден од патниците носи експлозив. Пријавено е
Економија

Оценка 2.91 за патувањето со воз, пругите „чекаат“ приватни оператори и ремонти

А1он
Железничкиот сектор во државава за годината што измина доби оценка 2.91 од патниците. Му се случија шест бојкоти со прекини на сообраќајот, а застои предизвикаа
Економија

Втор ден не сообраќа возот на релација Велес-Прилеп-Битола и обратно

А1он
Пожар на стрништа покрај пругата ги изгоре праговите поради што втор ден не сообраќаат возовите Велес-Прилеп-Битола и обратно. Како што информираат за МИА од Железничката
Свет

Воз налетал на работници додека поправаа пруга во Италија, петмина загинаа

А1он
Пет работници загинаа во текот на ноќта кога на нив налета воз додека работеле на линијата Торино-Милан во Италија. Од силината на ударот тие починаа
Економија

Продолжува прекинот на железничкиот сообраќај: Нема плата, нема возови

А1он
Железничкиот сообраќај во државава и денеска е во прекин поради бојкотот на машинскиот и извршниот персонал во ЖРСМ Транспорт. Причина за бојкотот, што почна вчера