voz

Македонија

Увидот ќе ги покаже причините за несреќата кај кумановско Черкезе, институциите подготвени да делуваат

А1он
Увидот кој го вршат Македонски железници Транспорт, Македонски Железници Инфраструктура, МВР и основното јавно обвинителство ќе ги покаже причините за несреќата што се случи утрово
Регион

Започна изградбата на пругата Приштина – Генерал Јанковиќ, Харадинај бара линија за Драч

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска во Косово Поле присуствуваше на почетокот на изградбата на железничката линија до Генерал Јанковиќ, на границата со Северна Македонија, при
Магазин

Бебе се роди во брз воз Те-Же-Ве во Франција, компанијата му подари бесплатен превоз до 18 години

А1он
Во воз со голема брзина Те-Же-Ве, што сообраќаше на линијата меѓу Стразбур и Париз, се роди бебе, јави дописникот на МИА. Бебето е родено во
Македонија

Товарен воз удрил во одрони од карпа кај Велес, повредени нема, железничкиот сообраќај во прекин

А1он
Товарен воз удрил во одрони од карпа на пругата и излетал од шините, попладнево во 17.10 часот, по Железничката станица „Рајко Жинзифов“ на пругата Велес-Скопје,