makedonski zeleznici

Македонија

Столбот на мостот на Црна река преку кој поминува возот ќе се прави околу два месеци

А1он
Поради напукнат бетонски столб на мост на Црна Река на линијата Гевгелија-Велес помеѓу железничките станици Кукуричани-Градско во близина на Стоби железничкиот сообраќај на овој патен
Македонија

Се бара решение за напукнатиот столб на мостот на Црна, железничкиот сообраќај кај Стоби се уште во прекин

А1он
Поради напукнат бетонски столб на мост на Црна Река на линијата Гевгелија-Велес помеѓу железничките станици Кукуричани-Градско во близина на Стоби, железничкиот сообраќај на овој патен
Македонија

Поради расипана локомотива трет ден не сообраќа единствениот воз Скопје – Битола

А1он
Поради расипана локомотива трет ден не сообраќа возот Скопје-Битола преку Велес и Прилеп. Возот вчера попладне во 14:30 часот не тргна од Железничката станица во
Македонија

Малку со воз, малку со автобус се патува Велес – Гевгелија поради прекин на железничката линија

А1он
Согласно информациите од Македонски железници, поради напукнат бетонски столб на мост на Црна Река, на линијата Гевгелија – Велес, поточно помеѓу железничките станици Кукуричани –
Македонија

Патниците биле заглавени во тунел четири часа, возот Скопје-Неготино удрил во железен предмет

А1он
Патничкиот воз Скопје – Неготино синоќа удрил во железен предмет кој испаднал на пругата од друг воз, при што патниците патувале шест часа. Како што
Економија

Прекинат бојкотот на машиновозачите, товарниот железнички сообраќај стартува вечерва, а патничкиот од вторник

А1он
Товарниот железнички сообраќај да биде во функциија од вечерва, а патничкиот од вторник следната недела, договориле денеска машинскиот и извршниот персонал во ЖРСМ Транспорт и
Економија

Зоран Трифуновски именуван за нов директор на Железници

А1он
Владата на денешната седница го именува Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура – Железници на Република Северна Македонија – Скопје.
Економија

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската функција во Железници – Инфраструктура

А1он
Директорот на ЈП ЖРСМ – Инфраструктура. Хари Локвенец денеска поднесе оставка од функцијата. Оставката, како што изјави за МИА, ја поднел од лични причини. Локвенец
Економија

Дванаесетти ден од бојкотот на машиновозачите, очекуваат исплата на вториот дел од платата за февруари

А1он
Машинскиот и помошниот персонал во Железници на РСМ Транспорт, којшто е во бојкот со прекин на железничкиот сообраќај веќе 12 дена, денеска очекува исплата на