makedonski zeleznici

Економија

Зоран Трифуновски именуван за нов директор на Железници

А1он
Владата на денешната седница го именува Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура – Железници на Република Северна Македонија – Скопје.
Економија

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската функција во Железници – Инфраструктура

А1он
Директорот на ЈП ЖРСМ – Инфраструктура. Хари Локвенец денеска поднесе оставка од функцијата. Оставката, како што изјави за МИА, ја поднел од лични причини. Локвенец
Економија

Дванаесетти ден од бојкотот на машиновозачите, очекуваат исплата на вториот дел од платата за февруари

А1он
Машинскиот и помошниот персонал во Железници на РСМ Транспорт, којшто е во бојкот со прекин на железничкиот сообраќај веќе 12 дена, денеска очекува исплата на
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) 37 милиони евра потрошени за плати во загубарот Железници: Милион евра за седуммина директори

Орце Костов
Новиот директор на Македонски железници АД Транспорт, Зуљхајрат Демири, не е познато колку заработувал додека работел како келнер, како што тврдат опозициските партии, но директорската
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Повторно штрајк на вработените од Железници, кој е Зуљхајрат Демири, новиот директор на МЖ транспорт?

А1он
Од пред некое време МЖ Транспорт АД Скопје има нов генерален директор. Како што влегуваат и излегуваат помалите албански партии во Влада, така им се
Економија

Бојкот на вработените од одржување на влечните средства во ЖРСМ Транспорт

А1он
Вработените за одржување на влечните средства при ЖРСМ Транспорт АД Скопје стапија во бојкот и изутрина од осум часот не ги извршуваат работните задачи, изјави
Економија

Синдикатот бара да се спроведе одлуката за вработување 40 машиновозачи

А1он
Синдикатот на машиновозачи на Македонија при МЖ Транспорт АД Скопје бара да се спроведе одлуката на Владата за вработување на 40 машиновозачи на неопределено време.
Економија

Железници слават: Поправена локомотива која била пет години надвор од функција, заштедени 500.000 евра

Орце Костов
Локомотивата со број 462-002, која беше надвор од употреба повеќе од пет години, од денеска ќе профункционира, соопштија од Македонски железници АД Транспорт. „Денеска сме
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бесплатниот студентски билет го претовари возот за Битола: Кавги помеѓу патниците кои се набиени еден до друг

Орце Костов
Бесплатниот студентски билет за време на викендите направи големи гужви во возовите на Македонски железници. Возот на релацијата Скопје – Битола кој тргна од железничката