kriptovaluti

Регион

„Кралот на криптовалутите“ од домашен притвор се враќа во затвор

А1он
Вишиот суд во Подгорица ја укина одлуката со која се прифаќа кауцијата од вкупно 800.000 евра, понудена од сопругите на корејските државјани До Квон (32)
Регион

Кралот на криптовалутите кој е уапсен во Подгорица ја негираше вината: Понуди 400.000 евра да се брани од слобода

А1он
Јужнокорејските државјани До Квон и Хон Чанд Џун ја негирaа вината за фалсификување документи во Основниот суд во Подгорица, поради што беа уапсени во март
Свет

Најбараниот криминалец во светот се криел на Дедиње, неговиот сосед бил висок функционер во српското МВР

А1он
„Кралот на криптовалутите“ До Квон, еден од најголемите измамници на сите времиња кој го бркаа властите на три земји, за време на неговото бегство се
Економија

Конфискувани 700 милиони долари од Банкмен-Фрид

А1он
Американските федерални обвинители заплениле имот од речиси 700 милиони долари од основачот на „FTX“, Сем Бенкмен-Фрид, главно во форма на акции на Robinhood, се вели
Регион

Голема акција против бугарска банка за криптовалути

А1он
Бугарското обвинителството денеска се очекува да соопшти повеќе детали за специјалната акција за крипто-измами со можно бугарско учество. Во Бугарија синоќа е покрената е голема
Свет

Голема измама со криптовалути, уапсени измамници од Бугарија, Србија и Кипар

А1он
Неколку лица се уапсени во Бугарија, Србија и Кипар поради измама со криптовалути, соопшти денеска Европол. Укинати се и центрите за повици за продажба на
Свет

Банкман-Фрид екстрадиран во САД, бил пријавен од двајца негови поранешни колеги и пријатели

А1он
Сем Банкман-Фрид, поранешниот милијардер и основач на берзата за тргување со криптовалути „Еф-те-икс“ (FTX), синоќа од неговиот дом на Бахамите беше екстрадиран во САД, каде
Свет

Кој е крипто-бегалецот кој се крие во Србија: Контроверзен Кореец ја оштети индустријата за 40 милијарди долари

А1он
Јужнокорејските власти посочија дека До Квон, претприемачот кој е одговорен за пропаѓањето на богатството од 40 милијарди долари поврзани со криптовалутите terraUSD и Luna, се
Свет

Украдени 160 милиони долари од лондонска фирма што тргува со криптовалути

А1он
Хакери украдоа дигитални средства вредни околу 160 милиони долари од лондонската фирма „Винтермјут“ што се занимава со трговија со криптовалути, соопшти денеска извршниот директор на
Економија

Во Србија најмногу луѓе вложиле во криптовалути во однос на регионот

А1он
Во Србија во криптовалути инвестирале 127.461 инвеститори, што ја прави прва во Адрија-регионот по бројот на инвеститори во криптовалути во однос на бројот на жители,