kriptovaluti

Свет

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

А1он
Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност
Економија

Митева: Преку регулација на криптовалутите ВМРО-ДПМНЕ обезбедува повеќе од половина милијардa евра во македонскиот Буџет

А1он
-Тргувањето со криптовалутите станува сѐ почесто споменувано, a овој вид вложување сѐ повеќе го привлекува вниманието на граѓаните. Во Република Македонија овој сегмент сѐ уште
Економија

Во Британија лани повеќе се вложувало во крипто-валути отколку во акции

А1он
Во Велика Британија, минатата година, седум проценти од возрасните граѓани инвестирале во криптовалути, додека пет проценти инвестирале во традиционални берзански средства и инвестиции засновани на
Економија

Етереум ја надмина вредноста од 3.400 долари

А1он
Етереум, втората најголема криптовалута во светот, достигна нова рекордна вредност од 3.456,57 долари, зголемувајќи ја својата цена за околу 360 проценти од почетокот на оваа
Економија

Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други крипто валути

А1он
Биткоинот денеска падна на најниско ниво во последните 10 дена, поради распродажбата што се прошири на други помали дигитални монети. Биткоинот, најголемата крипто валута во
Економија

„Пејпал“ ќе дозволи плаќање со криптовалути

А1он
Најпознатата светска компанија за дигитално плаќање „Пејпал“ соопшти денеска дека на клиентите ќе им понуди услуга за купување, продавање и држење биткоин и други виртуелни
Економија

Кражбите преку криптовалути уриваат рекорди – четири милијарди долари за шест месеци

А1он
Онлајн кражбите и измами со криптовалути ги уриваат сите претходни рекорди.Во првите шест месеци од оваа година украдени се 4,26 милијарди американски долари преку криптовалути,
Економија

„Фејсбук“ развива својa крипто-валута

А1он
Социјалната мрежа „Фејсбук“ развива сопствена крипто-валута со која корисниците на месенџерот „ВатсАп“ ќе можат да извршуваат парични трансфери, пренесе Блумберг, цитирајќи информирани извори. За разлика
Економија

Лагард: Криптовалутите не смеат да станат средство за перење пари

А1он
Владите и централните банки ширум светот мора да соработуваат при изработка на регулативи за криптовалутите, со цел да се спречи тие да станат ново средство