kriptovaluti

Македонија

МВР: Зачестија компјутерските измами со криптовалути

А1он
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност во рамки на Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста за забележана зачестена
Економија

Банка на Велика Британија: Пад на вредноста на криптовалутите покажува потреба од построги правила

А1он
Централната банка на Велика Британија денеска предупреди дека неодамнешните падови на криптовалути кои збришаа повеќе од 2 билиони долари ја нагласуваат потребата од построга финансиска
Економија

Копачите на криптовалути се свртуваат кон сончевата енергија поради скапата струја

А1он
Две американски технолошки компании, Блок и Блокстрим, подготвуваат центар за ископување биткоини кој целосно ќе се напојува од сончевите зраци. Проектот започнува во јуни, а
Свет

Американското Министерство за правда заплени над 94.000 биткоини, што биле украдени во 2016 година

А1он
Министерството за правда на САД соопшти дека запленило повеќе од 94.000 биткоини украдени во 2016 година, кои денес вредат 3,6 милијарди долари. Биткоини биле украдени
Економија

Дубаи станува центар за тргување со криптовалути

А1он
Најголемата светска берза за криптовалути „Бајнанс“ (Binance) денеска соопшти дека потпишала договор за соработка со Светскиот трговски центар во Дубаи (DWTC). Властите во Дубаи објавија
Економија

Централна банка на Англија: Биткоинот може да стане безвреден

А1он
Централната Банка на Англија соопшти дека биткоинот може да стане безвреден и дека луѓето кои инвестираат во дигитална валута треба да бидат подготвени дека е
Македонија

Македонски државјанин уапсен на албанско – косовската граница со 39 илјади евра и опрема за криптомонети

А1он
Македонски државјанин е уапсен на граничниот премин Морина на албанско – косовската граница, откако кај него се пронајдени непријавени 39 илјади евра и опрема за
Економија

НУК иницира воведување критпо средства во угостителската индустрија

А1он
Независната угостителска комора (НУК) почна иницијатива за креирање иницијална понуда за издавање глобален алтернативен крипто коин – крипто средства наменети за користење исклучиво во угостителската
Свет

Индија со закон ќе ги забрани криптовалутите

А1он
Индиската Влада ќе воведе предлог-закон за забрана на приватни криптовалути и ќе создаде рамка за дигитални пари, поддржани од централната банка, соопшти вечерва Парламентот. Предлог-законот
Македонија

Уапсени двајца вработени во „Железници Транспорт“, копале криптовалути во канцеларија

А1он
На 19.11.2021 инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата