bitkoin

Економија

Етереум ја надмина вредноста од 3.400 долари

А1он
Етереум, втората најголема криптовалута во светот, достигна нова рекордна вредност од 3.456,57 долари, зголемувајќи ја својата цена за околу 360 проценти од почетокот на оваа
Економија

Биткоинот со капитализација поголема од Мастеркард и од Виза

А1он
Вредноста на криптовалутата Биткоин е поголема од двете најголеми мрежи за плаќање со картички во светот, Виза и Мастеркард чија вкупна пазарна капитализација е 871
Економија

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина

А1он
Би-Би-Си – Лондон Ако биткоинот беше држава, ќе трошеше повеќе електрична енергија годишно од Финска, Швајцарија или Аргентина, според анализата на Центарот за алтернативно финансирање
Економија

Биткоинот во слободен пад, падна на 17 проценти за еден ден

А1он
Цената на биткоинот падна денеска за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со крипто валути. Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во
Магазин

„Тесла“ заработи милијарда долари од вложувањата во биткоин

А1он
Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ оствари речиси една милијарда долари од вложувања во биткоин, изјави аналитичарот Даниел Ив. Според него, „компанијата би можела од
Економија

Биткоинот го надмина стариот и постави нов рекорд од 51.715 долари

А1он
Биткоинот денеска првпат го надмина нивото од 51.000 долари, достигнувајќи вредност од 51.715 долари, нов најголем рекорд досега, според податоците на Коин Метрикс. Веројатно големите
Економија

Илон Маск купи биткоини за 1.5 милијарди долари, автомобилите Тесла ќе може да се купат со криптовалутата

А1он
Компанијата Тесла денеска соопшти дека купила биткоини во вредност од 1.5 милијарди долари и дека планира да ги продава своите производи со криптовалутата. Во апликацијата