plati

Македонија

Ден на слободата на медумите – македонските новинари со потпросечни плати и се уште изложени на закани и напади

А1он
Со скок од 19 места и позиционирање на 38-то место, според минатогодишниот извештај на Репортери без граници, но и со плати под просечните, небезбедни услови
Економија

ССМ: Срамно е во 21. век да се молиме за плата за месеци кои луѓето ги изработиле

А1он
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) апелира менаџментот на ЈП „Национални шуми“ и Владата да не поигруваат со судбината на 1.800-те вработени во јавното претпријатие
Македонија

СДСМ: Поголеми плати во новиот мандат, 1.000 евра просечна и 600 евра минимална плата

А1он
Со СДСМ во новиот мандат следат уште поголеми плати за граѓаните. Просечна плата од над 1.000 евра, додека пак минималната ќе биде 600 евра. Со
Економија

Железници добија нова помош за исплата на плати: Само советниците на директорот чинат 20.000 евра

Орце Костов
Министерството за транспорт и врски, на Македонски железници Транспорт АД Скопје вонредно му додели 2,5 милиони евра за исплата на плати и враќање на долговите,
Македонија

„Нема рецепти, упати, исплаќања од фондот, се ќе застане“ – вработените во ФЗОМ на штрајк ако им ги намалат платите

Денес по шестти пат ќе се одлучува дали платата на вработените во Фондот за здраствено осигурување ќе остане иста или ќе им се намали за
Македонија

Синдикат на полицијата: Основната плата на полицаецот е 16.300 денари, бараме зголемување за 15 отсто

А1он
Синдикатот на полицијата во Македонија (СПМ) побара зголемување на платите на полицајците за најмалку 15 % затоа што основната плата на полицаецот е е 16.300
Македонија

СДСМ: Обезбедивме поголеми плати за војниците за 100 отсто, а на полицајците за 35 отсто

А1он
Со успешните економски политики на СДСМ растат платите во сите сектори, работниците добиваат повеќе. СДСМ ја покачи просечната плата на 39.000 денари, односно 630 евра,
Економија

КСОМ со остри реакции за најавите за покачување на платите на функционерите, Бесими вели во Буџетот нема пари за тоа

А1он
Конфедерацијата на синдикалните организации на Македонија (КСОМ) со остри реакции за вчерашната изјава на премиерот Димитар Ковачевски за наводното покачување на платите на функционерите заедно
Македонија

Ќе се субвенционира зголемување на платите во приватниот сектор за износ од 3.000 до 10.000 денари

А1он
Како дел од деветтиот пакет антикризни мерки кој Владата го усогласи на денешната седница, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи посочи дека ќе се субвенционира
Македонија

Владата одобри исплата на платите во јавниот сектор согласно Општиот колективен договор

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција соопшти дека дел од законите неопходни за усогласување со Општиот колективен договор за да се создадат услови за исплатите по