dolg

Економија

Нето долгот на Македонија кон странство достигна речиси три милијарди евра

А1он
На крајот на вториот квартал од годинава, нето надворешниот долг на Македонија изнесува 2.953 милиони евра (или 27 проценти од БДП), што претставува зголемување за
Економија

Народна банка: Надворешниот долг се намалил за 64 милиони евра

А1он
Бруто надворешниот долг со исклучен ефект од специфичните активности за управување со девизните резерви на централната банка, изнесува 8.127 милиони евра (74,3% од БДП) и
Магазин

Пејачот на „Продиџи“ имал милионски долгови пред смртта

А1он
Пејачот на „Продиџи“, Кит Флинт пред да се самоубие имал долгови од 7,3 милиони фунти поради даноци и разни заеми, објави „Сан”. Британскиот музичар се
Економија

АНАЛИЗА: За станбени и потрошувачки кредити граѓаните должат скоро 2 милијарди евра

А1он
Историските стапки на раст на кредитирањето од 39 отсто нема да се повторат, но догодина и следните години кредитирањето ќе биде стабилно, со просечни стапки
Економија

(ВИДЕО) Тевдовски: Државата должи 22 милијарди денари за неплатени обврски на јавните претпријатија и општините

Виктор Јованов
Заклучно со 31 мај 2017 година, државата должи вкупно 22 милијарди денари. Само во културата државата должи 2,4 милијарди денари за изградбата на Филхармонија и
Економија

МФ: Демантираме дека долгот на државата надминал 5 милијарди евра

А1он
„Министерството за финансии ја демантира информацијата која ја пренесуваат некои од медиумите од една интернет страница дека долгот на државата надминал 5 милијарди евра. Демантираме
Македонија

(ВИДЕО) Директорката Темелкова со сила спречи снимање за долг на Студентскиот дом од 70 илјади евра

А1он
Даниел Пауновски од Скопје не може да наплати над 70 илјади евра од Државниот студентски дом Скопје, па сега дури и забранет му е влезот
Економија

Наумов: Во ноември јавниот долг ќе се зголеми за 12,2 милиони евра

А1он
Дополнителниот заменик-министер за финансии Кире Наумов денеска изјави денеска дека Министерството за финансии во ноември продолжува со зголемување на јавниот долг за нови 12,2 милиони