(ВИДЕО) Директорката Темелкова со сила спречи снимање за долг на Студентскиот дом од 70 илјади евра

Од:

Даниел Пауновски од Скопје не може да наплати над 70 илјади евра од Државниот студентски дом Скопје, па сега дури и забранет му е влезот за да ги бара парите. Директорката на домот, Даниела Темелкова денеска пушти обезбедување за екипата на А1он која го снимаше Пауновски, со образложение дека не смее да се снима на тротоарот пред домот, зошто тоа било нивна сопственост. По половина час убедување и откако случајот беше пријавен во полиција, директорката Темелкова го повлече обезбедувањето од улицата пред домот.

dobivaj vesti na viber

Она што веројатно сакаше директорката да го спречи да се објави е што Студентскиот дом веќе пет години на фирмата “Агротеск Војко ДООЕЛ“ не му го иплаќа долгот, а тоа не се случува ниту по судската одлука да исплати над 70.000 евра или поточно 4.445.348 денари на фирмата за извршените услуги, во шест подеднакви рати.

-Од 2012 година Студентскиот дом Скопје од 2012 до денес има неисплатен долг. Мојот случај заврши и на суд, во моја корист при што Студентскиот дом е задолжен да почне да ги исплаќа средставата во шест рати уште минатата година, но до денеска не е исплатена ниту една рата.

Сакам да прашам зошто законот не се спроведува подеднакво како и за сите граѓани, веќе пет години не ми се исплаќаат заработените пари. Јавно ја повикувам финасиската полиција да го провери мојот случај, повика Даниел Пауновски.

Пауновски не смее ниту да влезе во домот, забрането му е да оди да прашува до каде е исплатата. Со судската одлука средствата требало да се исплаќаат уште пред една година, но досега тоа не е направено. Пауновски се сомнева дека намерно не се исплаќаат парите и затоа најави дека потребните документи ќе бидат доставени до надлежните институции за да се истражи случајот, зошто не се постапува по судската наредба.

Би можело да ве интересира

Директорка на скопско училиште јавно праша астролог дали ќе добие втор мандат: Тоа нема поврзаност со мојата работа

Кристијан Ландов

Албанија се задолжи со 650 милиони евра преку еврообврзница

А1он

Објавени листите со примени бруцоши во студентските домови во Скопје, приговори најдоцна до осми октомври

А1он

Нето долгот на Македонија кон странство достигна речиси три милијарди евра

Жарко Настоски

Народна банка: Надворешниот долг се намалил за 64 милиони евра

Жарко Настоски

Конкурс за сместување студенти во блоковите В и Г на домот „Гоце Делчев“

Ана Ололовска