direktori

Македонија

Тасевски: Ако не се разреши раководството на М-НАВ ќе го затвориме воздушниот простор над Македонија

Александар Тодески
Претседателот на Синдикатот на контролори на летање во државната М-НАВ, Александар Тасевски денеска на повик на делегацијата на Европската Унија во Македонија беше на разговор
Македонија

Тасевски од М-НАВ: Директорите стравуваат за своите фотелји, кривичната против мене е притисок да се откажеме

Орце Костов
Претседателот на Синдикатот на контролори на летање, Александар Тасевски бил на разговор во полиција за да му презентираат кривична пријава која двајцата директори на М-НАВ,
Македонија

Поцеста и Филиповиќ нови директори на Клиниките за кардиологија и дерматовенерологија

А1он
На Универзитетската клиника за дерматовенерологија за нов в.д. медицински директор е назначен д-р Дејан Филиповиќ, кој од 2018 година е вработен на оваа клиника како
Македонија

Јанчев бара Училишните одбори да ги се разрешат директорите од Кавадарци кои се истепаа, од МВР најавуваат пријава против нив

А1он
Училишните одбори да донесат одлука за разрешување на двајцата директори на основни училишта по инцидентот со нарушување на јавен ред и мир, се вели во
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) 37 милиони евра потрошени за плати во загубарот Железници: Милион евра за седуммина директори

Орце Костов
Новиот директор на Македонски железници АД Транспорт, Зуљхајрат Демири, не е познато колку заработувал додека работел како келнер, како што тврдат опозициските партии, но директорската
Македонија

Владата донесе нови одлуки за кадровски решенија во повеќе институции

А1он
На денешната седница Владата ги прифати предлог решенијата на владината Комисија за именувања и донесе повеќе одлуки. Меѓу одлуките за именувања се следните: Александар Цуцулоски,
Македонија

Разрешен првиот човек на Царина Танасоски, на негово место доаѓа Горан Сугарески

А1он
Досегашниот директор на Царинската управа Ѓоко Танасоски е разрешен од функцијата, а на негово место за вршител на должноста директор е назначен поранешниот министер за
Македонија

Владата објави низа кадровски решенија, Мухамед Зеќири именуван во Советот за реформа на јавната администрација

А1он
Согласно предлогот на владината комисија за кадровски прашања, Владата на денешната седница го отповика Марко Ѓоргиевски од должноста независен и неизвршен член на Одборот на
Македонија

Антикорупциска: Се злоупотребува именувањето на В.Д. директори во институциите

Мери Јордановска
По поставувањето на голем број В.Д. директори во институциите, реагира Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), од каде велат дека не се почитуваат законските
Македонија

Нина Ангеловска и Садула Дураку ќе седнат во бордот на Телеком, Стојанче Ангелов в.д. директор на Центарот за управување со кризи

А1он
Владата на денешната 17-та седница заклучи да му препорача на Собранието на акционери на Македонски телеком, Акционерско друштво за електронски комуникации – Скопје, да ги