razresuvanje

Македонија

Адеми останува на функција: Не помина барањето на Миљазим Мустафа за разрешување на претседателката на Врховен

Александар Тодески
Судскиот совет со 7 гласа „за„ и 4 гласа „против“ одлучи претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми, да не биде разрешена од функцијата, односно да
Македонија

Судски совет одлучува дали Адеми ќе биде разрешена: Барањето за доработка на извештајот не помина

Александар Тодески
Не помина барањето на членката на судскиот совет Тања Чачрова-Илиевска, извештајот за одговорност на претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми да биде вратен на доработка,
Македонија

Тасевски: Ако не се разреши раководството на М-НАВ ќе го затвориме воздушниот простор над Македонија

Александар Тодески
Претседателот на Синдикатот на контролори на летање во државната М-НАВ, Александар Тасевски денеска на повик на делегацијата на Европската Унија во Македонија беше на разговор
Македонија

Немало образложени причини за разрешувањето на Дамева, ниту законски одредби по кои е спроведена постапката: Управен суд ја објави пресудата

Александар Тодески
Управниот суд ја објави одлуката со која Весна Дамева треба да се врати на претседателската позиција во Судскиот совет, пресуда која повеќе од два часа
Македонија

Криел предмети во фиока – Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител

Анита Петровска Рајковиќ
Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител донела одлука да предложи разрешување на јавен обвинител. „ По спроведената дисциплинска постапка против јавен обвинител
Македонија

(ВИДЕО) Русковска пред еден месец кажа дека има информации за нејзиното разрешување

Александар Тодески
Разрешената обвинителка Вилма Русковска пред еден месец во интервју на А1он кажа дека очекува да биде разрешена од обвинителската позиција, согласно информациите кои ги добила.