obvinitel

Македонија

Ќе се збогува ли Гордана Гешковска од обвинителската функција?

Наредната недела ќе започне со работа Дисциплинската комисија за утврдување на одговорност на поранешениот шеф на скопското обвинителство Гордана Гешковска, нејзиниот тогашен заменик Јован Цветановски
Свет

ЕУ постигна конечен договор за формирање Европско јавно обвинителство

А1он
Министрите за правда од 20 држави од ЕУ постигнаа конечен договор за формирање Европско јавно обвинителство, специјализирано во борбата против злоупотреба на европски субвенции. Седиштето
Македонија

Заев: Експертско решение за местото државен јавен обвинител

А1он
Премиерот Зоран Заев по посетата на Порој одговарајќи на новинарско прашање околу процесот на менување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и дали има предлог
Македонија

Жерновски: Меѓународната заедница има намера да го седне Груевски на обвинителна клупа

А1он
Градоначалникот на општина Центар. Андреј Жерновски, го подржува донесувањето на Законот за специјален јавен обвинител . Убеден е дека Груевски ќе направи се за да
Македонија

Изгласан законот за специјално јавно обвинителство

А1он
Со 111 гласа „за“ пратениците го изгласаа предлог-законот кој овозможува формирање на јавно обвинителство што ќе ги истражува наводите од прислушуваните разговори. По ова следи
Македонија

Мемети: Граѓаните во 2014. со најмногу претставки за правосудството

А1он
Нема напредок во почитувањето на човековите права и слободи, напротив во некои области има уназадување, истакна денеска народниот правобранител Иџет Мемети презентирајќи го Годишниот извештај
Македонија

Прирачник „Јавноста во кривичната постапка“

А1он
Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го промовира новиот прирачник за новинари „Јавноста во кривичната постапка“. Прирачникот, кој беше подготвен од Мисијата на ОБСЕ во
Македонија

ЛДП: Зврлевски да не се крие, зошто „Државата е пред се“

А1он
Додека целокупната македонска јавност е згрозена по обелоденувањето на скандалот во кој главен актер е Груевски, целосен молк во провладините медиуми и јавниот сервис за
Македонија

Зврлевски: Ревизорскиот извештај за Пошти е во надлежното обвинтелство

А1он
Ревизорскиот извештај за Македонски пошти е даден на постапување во надлежното обвинителство во Скопје и за петте дена колку е кај обвинителот немам добиено сознанија дали
Македонија

Блокиран имотот и сметките на две фирми поврзани со „Актор“

А1он
Јавното обвинителство покрена преткривична постапка за случајот „Актор“ и донесена е времена мерка за блокирање на имотот и сметките на две трговски друштва во Македонија.