obvinitel

Македонија

Избрана заменичка на Јовевски, но само привремено – Обвинителството ќе го води 6 месеци

Анита Петровска Рајковиќ
Обвинителката Соња Симовска е избрана за ВД републички јавен обвинител на денешната седница на Советот на јавните обвинители. Изборот следуваше бидејќи обвинителот Љубомир Јовески заминува
Македонија

Притворен прилепчанец кој и се заканувал на обвинителка и на нејзиното семејство

А1он
Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела полово вознемирување, загрозување на сигурноста и демнење.
Македонија

Криел предмети во фиока – Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител

Анита Петровска Рајковиќ
Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител донела одлука да предложи разрешување на јавен обвинител. „ По спроведената дисциплинска постапка против јавен обвинител
Македонија

Синот на Џафери стана oбвинител – работно место како обвинител доби и сопругата на Абази

Анита Петровска Рајковиќ
Синот на собранискиот претседател Талат Џафери и официјално стана обвинител. На денешната седница на Советот на јавни обвинители беше избран за обвинител во Гостивар. Иако
Регион

Во Подгорица е уапсен црногорскиот специјален обвинител

А1он
По наредба на Специјалното државно обвинителство вчера во Подгорица е уапсен црногорскиот специјален обвинител Саша Чаѓеновиќ под сомнение дека од 2020 до 2022 година создал
Македонија

Ќе се збогува ли Гордана Гешковска од обвинителската функција?

Наредната недела ќе започне со работа Дисциплинската комисија за утврдување на одговорност на поранешениот шеф на скопското обвинителство Гордана Гешковска, нејзиниот тогашен заменик Јован Цветановски
Свет

ЕУ постигна конечен договор за формирање Европско јавно обвинителство

А1он
Министрите за правда од 20 држави од ЕУ постигнаа конечен договор за формирање Европско јавно обвинителство, специјализирано во борбата против злоупотреба на европски субвенции. Седиштето
Македонија

Заев: Експертско решение за местото државен јавен обвинител

А1он
Премиерот Зоран Заев по посетата на Порој одговарајќи на новинарско прашање околу процесот на менување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и дали има предлог
Македонија

Жерновски: Меѓународната заедница има намера да го седне Груевски на обвинителна клупа

А1он
Градоначалникот на општина Центар. Андреј Жерновски, го подржува донесувањето на Законот за специјален јавен обвинител . Убеден е дека Груевски ќе направи се за да
Македонија

Изгласан законот за специјално јавно обвинителство

А1он
Со 111 гласа „за“ пратениците го изгласаа предлог-законот кој овозможува формирање на јавно обвинителство што ќе ги истражува наводите од прислушуваните разговори. По ова следи