obvinenie

Македонија

Кривични за Mакедонци кои изнеле непроценливо културно богатство – глумеле Индијана Џонс, користеле стари мапи, прикаски за археолошки локалитети

Анита Петровска Рајковиќ
По истражна постапка што се спроведуваше од 13 декември минатата година, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе
Регион

Обвинение против гинекологот кој сакаше да прегази полицаец, државата бара да се казни со пет години затвор

А1он
Третото основно јавно обвинителство во Белград поднесе обвинителен акт против гинекологот М.Б. (51) поради напад врз службено лице при вршење на службена должност. Обвинителството му
Македонија

Обвинение за млад тетовец кој за пари сакаше да убие познаник

А1он
Деветнаесетгодишен тетовец од Основното јавно обвинителство е обвинет дека сторило кривично дело убиство. Според обвинителниот акт, тој на 7 јануари, се сретнал со оштетениот во
Македонија

Пијан уби девојче на пешачки во Велес, обвинет е – Да одговараат и оние кои со денови го криеле, бара адвокатот

Велешанецот кој пијан и со огромна брзина удри мајка и ќерка на пешачки во Велес, при што 11 годишната Магдалена почина, има обвинение, но Обвинителството
Македонија

Обвинение против поранешен градоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

А1он
Основното јавно обвинителство Битола поднело обвинителен предлог против три лица за незаконско вработување во Демир Хисар, од кои две се товарат за сторено кривично дело
Македонија

Поднесено обвинение за загадување на животната средина од РЕК Битола

А1он
Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд во Битола поднесе Обвинителен акт против едно одговорно лице за кривично дело загадување на животната средина и природата
Свет

„ЛА Опера“ најави истрага за обвиненијата против Доминго

А1он
Операта во Лос Анџелес соопшти дека ќе ги истражи обвиненијата за сексуално злоставување изнесени од неколку жени против славниот оперски пејач Пласидо Доминго. Според обвиненијата,
Свет

Турција: Обвинение против членка на главната опозициска партија поради твитови

А1он
Турски обвинители подготвија обвинение против членка на главната опозициска партија во Истанбул, Џанан Кафтансиоглу, за навреда на претседателот Реџеп Тајип Ердоган и терористичка пропаганда на
Македонија

Обвинение за три лица кои извршија полов напад врз дете од гостиварско

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение против три лица кои во март и јули 2018 година извршиле обљуба врз дете – жртва, со што сториле
Македонија

Поднесено обвинение за неовластено пуштање во промет на марихуана

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице од Драчево за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични