obvinitelstvo za organiziran kriminal

Македонија

Мерко молчи по двете поднесени обвиненија, во обвинителствата против него има уште 14 активни предмети

Александар Тодески
Струшкото обвинителство поднесе обвинителен предлог против градоначалникот Рамиз Мерко за несовесно работење, второ во дваесет дена. Првото, за набавката на Аудито го поднесе обвинителството за
Македонија

Секој што бил прислушуван сам ќе треба да тужи: Кривичен суд ги праќа на граѓанска постапка откако предметот застаре

Александар Тодески
Ако оштетените од масовното прислушување во Македонија сакаат да добијат надомест на штета, кривичниот суд ги советува тоа да го сторат преку граѓанска парница. Ова
Македонија

„Се шпекулираше дека ова столче е резервирано за ДУИ, тажно да се каже, но реалноста е таа“, истакнати правници за изборот на Абази

Кристијан Ландов
Професори и адвокати со низа критики за изборот на првиот човек на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Ислам Абази. Тие не го делат
Македонија

ВИДЕО: Слики со Абази и челници на ДУИ испливаа во јавност, иако тој тврдеше дека нема контакт со никој од партијата

Кристијан Ландов
Фотографии на кои се гледа новиот шеф на обвинителите кои гонат организиран криминал корупција Ислам Абази и челници на ДУИ, протекоа во јавност. На едната
Македонија

(ВИДЕО) Абази за блискоста со Ахмети: Можеби сме се сретнале, дружењето со такви личности не е забрането

Кристијан Ландов
Ислам Абази, наследникот на шефовската позиција која ја имаше Вилма Русковска, посочува дека нема никакви релации со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој не исклучува
Македонија

(ВИДЕО) Новиот шеф ветува транспарентност, прашан кои се надлежностите на ОЈО-ГОКК вели: „Не сум на испит“

Кристијан Ландов
На обвинителот Ислам Абази му е предизвик да работи како шеф на обвинителите кои гонат организиран криминал и корупција, рече пред новинарите. Се заблагодари за
Македонија

Незири: На Абази му посакувам успех, а јас ќе се вложувам за унапредување на состојбите во обвинителството

Кристијан Ландов
Ермон Незири, скопскиот обвинител кој за два гласа не ги доби изборите за шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал, по изборниот ден, ги призна
Македонија

Кој е новиот шеф на ОЈО-ГОКК: Нема програма и имот, има долгови и почит од колеги

Кристијан Ландов
Гостиварскиот обвинител Ислам Абази кој е избран за нов шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е непознат за пошироката јавност. Од него
Македонија

Новиот шеф на ОЈО-ГОКК најмногу поддршка имал од подрачјето на Скопје, а најмалку од републичкото

Кристијан Ландов
Новоизбраниот шеф на ОЈО-ГОКК, Ислам Абази, најмногу гласови добил од колегите кои гласале на подрачјето на Вишото јавно обвинителство-Скопје, каде вкупно 24 обвинители гласале за
Македонија

За Русковска да остане шефица гласале 14 обвинители, од 163 кои имале право да бираат

Кристијан Ландов
Вилма Русковска, досегашната шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, за нов мандат добила поддршка од вкупно 14 обвинители кои гласале на изборите,