pocina

Македонија

28-годишен кумановец почина по пад од хотелски балкон во Тирана

А1он
Трагичен настан се случил вчера попладне во Тирана, кога 28-годишно момче од Северна Македонија паднало од балкон на хотелот „Рогнер” и починало. Станува збор за
Регион

Почина познатиот грчки композитор Микис Теодоракис

А1он
На 96-годишна возраст денеска во Атина почина познатиот грчкиот композитор, диригент и политичар Микис Теодоракис, препознатлив по неговото дело, музиката за „Гркот Зорбас“. Теодоракис и
Спорт

Почина поранешниот прв човек на Олимпиското движење Жак Рог

А1он
Поранешниот долгогодишен претседател на Меѓународниот олимписки комитет, Жак Рог, почина на 79-годишна возраст, соопшти денеска ИОК. Белгиецот Рог, кој настапи на три последовни олимписки игри
Спорт

Почина кралот на стрелците, легендарниот Герд Милер

А1он
Поранешниот напаѓач на Баерн и германската репрезентација Герд Милер почина денеска на 75-годишна возраст, соопшти прес -службата на клубот од Минхен. Милер страдаше од Алцхајмерова