strajk

Свет

Откажани околу 300 летови од берлинскиот аеродром Бранденбург поради штрајк

А1он
Сите патнички летови од берлинскиот аеродром Бранденбург денеска се откажани или пренасочени поради еднодневниот штрајк на работниците, јави германската новинска агенција ДПА. Откажани се околу
Свет

Штрајковите на работниците кои бараат зголемување на платите го нарушуваат сообраќајот за време на празниците во Велика Британија и Франција

А1он
Патниците во Велика Британија денеска се соочуваат со можни одложувања на летовите на аеродромите поради штрајк на службениците за пасошка контрола во последниот од серијата
Свет

Штрајк на француските железничари за Божик, откажани стотици возови

А1он
Околу 200 илјади патници во Франција денеска се обидуваа да ги вратат или заменат билетите, по најавеното откажување на стотици возови поради најавениот штрајк на
Македонија

Нека штрајкуваат колку сакаат, со нив не седнувам на маса – Арсовска нема да преговара со Синдикатот

А1он
Владата не помага, советниците на ВМРО ДПМНЕ го блокираат буџетот намерно, во јавните препријатија нема реални проблеми туку политички измислени од лица кои се борат
Економија

Протестот во националната Пошта ставен во мирување, постигнат е договор за платите

А1он
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, и директорот на АД Пошти, Васко Стефанов, денеска остварија средба со претставници на синдикалните организации при АД Пошти
Македонија

(ВИДЕО) Африм Муча: Директорот на ЈСП ми се закани и ме обвини дека јас сум бомбаш, ќе добие тужба за клевета

Орце Костов
Претседателот на Независниот возачки синдикат при ЈСП, Африм Муча добил вербални закани од в.д. директорот на ЈСП, Александар Стојковски обвинувајќи го дека тој го предизвикал
Македонија

(ВИДЕО) Ако денеска не добијат плата, вработените во ЈСП со своите семејства ќе штрајкуваат во 4.30 наутро

Орце Костов
Вработените од ЈСП и покрај проверките од полицијата по дојавата за бомба во некој од градските автобуси, го одржаа штрајкот и најавија дека доколку не
Свет

(ВИДЕО) Нова главоболка за Макрон, големи протести ширум Франција

А1он
Француските синдикати денеска започнаа штрајкови низ целата земја, барајќи повисоки плати бидејќи инфлацијата достигна највисоко ниво во последните неколку децении. Претседателот Емануел Макрон се соочува
Свет

Француската Влада почна мобилизација на работниците во рафинериите, за синдикатите таквиот потег е незаконски

А1он
Француската Влада денеска почна да ги мобилизира работниците во складиштето за моторно гориво во францускиот огранок на „Ексон-Мобил“ (Exxon-Mobil) – „Есо“ (Esso), во обид да
Свет

„Ер Франс“ ќе откаже речиси половина летови поради штрајк на контролорите

А1он
Француската авиокомпанија „Ер Франс“ денеска информираше дека в петок се откажани 55 отсто од летовите на кратки и средни и 10 проценти на долги дестинации,