strajk

Македонија

Штрајкот на Пошта во мирување, се чека Владата за помирувачот да закаже состанок со новиот министер

Анита Петровска Рајковиќ
Синдикатот на Македонска пошта информира дека штрајкот што требаше да почне денеска нема да се одржи поради тоа што се прават обиди за наоѓање решение
Македонија

Вработените во Пошта протестираат: Не знаеме кога ќе земеме плата, 2000 вработени ќе останеме на улица

Орце Костов
Вработените во сите подружници на Македонска пошта денеска организираат протест за да го изразат револтот и загриженоста за иднината на компанијата и за зачувување на
Македонија

Вработените во Фондот за здравство најавија генерален штрајк ако не добијат по 2392 денари усогласување на плата

Орце Костов
Вработените во Фондот за здравствено осигурување започнаа со предупредувачки штрајк против Управниот одбор на ФЗО затоа што нивната точка на дневен ред за усогласување на
Македонија

Продолжува штрајкот на специјализантите: „Нема желба од Владата да се решат нашите проблеми“

Орце Костов
Продолжи штрајкот на лекари приватни специјализанти, откако Владата на вчерашната седница донесе одлука статусот на приватните специјализанти да се решава по изборите со предлог-законски решенија
Македонија

(ВИДЕО) „Срамота е, на онкологија нема доктори, а овие млади чекаат работа“: Поддршка од граѓани за специјализантите

Орце Костов
Приватните специјализанти лекари нема да го прекинат генералниот штрајк се додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања
Македонија

(ВИДЕО) Немаме партиски, имаме крводарителски книшки: Специјализантите штрајкуваат и чекаат одлука на Влада

Орце Костов
Приватните специјализанти лекари нема да го прекинат генералниот штрајк се додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања
Македонија

Штрајк на приватните специјализанти: Работиме 24 часа за 26.000 денари, а немаме ниту здравствено

Орце Костов
Приватни специјализанти од денеска се во генерален штрајк откако и покрај одржаниот протест на 27 март и остварената средба со министерот за здравство во техничката
Македонија

Џафери: Закажани се избори, не може да се потпишат колективни договори, протестите на универзитетите се за дневни политики

Правото на протест и штрајк е право на секој граѓанин и за тоа право секоја чест, но сакам да информирам дека по парламентарните избори во
Свет

(ВИДЕО) Неколку лица се уапсени по судирите меѓу земјоделците и полицијата на саемот во Париз

А1он
Неколку лица беа уапсени откако утринава избувнаа судири меѓу француските фармери и чуварите на Меѓународниот земјоделски саем во Париз, кога активистите на синдикатот на земјоделците
Регион

Штрајк на просветните работници во речиси 160 училишта во Црна Гора

А1он
Просветните работници во речиси 160 училишта во Црна Гора денеска започнаа штрајк, откако не беше постигнат договор меѓу Синдикатот за образование и Министерството за образование