shengen zona

Регион

Голоб: Ја сакаме Хрватска во „Шенген“, но има проблеми во функционирањето на зоната

А1он
Словенечкиот премиер Роберт Голоб вчера изјави дека Љубљана сака Хрватска што поскоро да влезе во Шенген-зоната, но смета оти пред тоа треба да се решат
Регион

Бугарија и Романија ги исполнуваат условите за прием во шенген зоната

А1он
Европскиот парламент усвои извештај со кој се препорачува прием на Бугарија и Романија во шенген зоната, бидејќи ги исполниле условите. „За“ приемот гласаа 505 гласа
Регион

Пленковиќ: Хрватска е на добар пат во 2022 година да влезе во Шенген, а потоа и во еврозоната

А1он
Хрватска е на добар пат во 2022 година да стане членка на Шенген зоната, а потоа и да влезе во еврозоната, изјави денеска хрватскиот премиер
Регион

Словенија: Шенгенската граница е заштитена, Австрија не треба да се грижи

А1он
Министерот за внатрешни работи на Словенија Боштајн Поклукар денеска изјави дека нема причина Австрија да ја продолжи контролата на границата со Словенија и Унгарија. -Таквата