mnav

Македонија

Обвинителство: Осомничените во М-НАВ не можат веќе да влијаат на постапката, затоа е укинат притворот

А1он
Надлежниот јавен обвинител веќе изврши распит на сите сведоци и на осомничените, а интегритетот на постапката е запазен и не постои опасност за негово компромитирање,
Македонија

Укинат притворот за шестмината во М-НАВ: обвинителство побара, судот одлучи

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска достави предлози за укинување на мерките за
Македонија

Обвинителство: Лишени од слобода сите осум лица за упадот во М-НАВ

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје вечерва соопшти дека се лишени од слобода сите осум лица за упадот во М-НАВ на 4 јануари. -Освен петте лица за
Македонија

Притвор за осомничениот за М-НАВ кој беше уапсен на границата со Косово

А1он
Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје постапувајќи по жалба на Основното јавно обвинителство Скопје против решение на судија на претходна постапка со кое на
Македонија

Обвинителството смета дека куќниот притвор за Незири и тројцата осомничени не се доволна мерка, но не може да се жали

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје ја известува јавноста дека и покрај тоа што Основниот кривичен суд Скопје вчера информираше дека во предметот за случувањата во М-НАВ
Македонија

Куќен притвор од 30 дена за четворицата за упадот во М-НАВ

А1он
Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, одржа седница во присуство на странките кои побараа јавна седница, а во однос на жалбите изјавени од
Македонија

Тасевски: На располагање сум за сите институции и ревизии, со соодветни документации и обуки

А1он
Скопје, 10 јануари 2023 (МИА) – Претседателот на Струковиот синдикат на контролори на летање Александар Тасевски во објава на Фејсбук наведува дека по инсинуациите за
Македонија

Мицкоски: Нема ден без скандали и во новата година, потребни се промени, за да не ни се случуваат вакви бандитски криминални групи

А1он
Почетокот на новата година го оценувам како скандалозен, нема ден без скандали. Секој ден имате нов скандал кој кулминираше со она дивеење, на онаа бандитска
Македонија

Судот не прифати притвор за Незири, одреди мерки за претпазливост за сите четворица

А1он
Иако Обвинителството бараше притвор, судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје вечерва им изрече мерки за претплазливост на четирите лица осоменичени за Загрозување
Македонија

Четири лица поврзани со нападот во М-НАВ однесени во Кривичен суд, меѓу нив и Беким Незири

А1он
Четири лица поврзани со случајот со упадот во М-НАВ вечерва се однесени во Кривичниот суд. Од судот потврдуваат дека се донесени четири лица, но велат