avioni

Економија

Превезени 1,3 милиони патници за 11 месеци на скопскиот и охридскиот аеродром

А1он
Меѓународниот Аеродром Скопје и аеродромот Св. Апостол Павле Охрид опслужиja 1,3 милиони (1.256.263) патници во периодот јануари-ноември годинава, што е зголемување од 71 процент во
Економија

Бочварски – Ал-Тани: Да се разгледа можноста за обнова на авиолинијата Скопје – Катар

А1он
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска оствари работна средба со в.д. амбасадорот на Катар, Џасим Ал-Тани. На средбата министерот Бочварски ја потенцираше потребата
Економија

ИзиЏет очекува загуба од над една милијарда фунти во фискалната 2021 година

А1он
Британската нискобуџетна авиокомпанија ИзиЏет денеска соопшти дека очекува загуба од најмалку 1,135 милијарди фунти (1,54 милијарди американски долари) во фискалната 2021 година, поради ограничувањата за
Економија

Секој вторник Санкт Петербург – Скопје, нова авиолинија на „Нордвинд Ерлајнс“

А1он
Со летот што треба да пристигне денеска во 13:35 часот на Меѓународниот аеродром Скопје, руската авиокомпанија „Нордвинд Ерлајнс“ ја стартува новата авиолинија Санкт Петербург –
Економија

Виз ер најавува четири нови авиолинии од аеродромите во Скопје и Охрид

А1он
Четири нови авиолинии од скопскиот и охридскиот аеродром, до Италија, Германија и Данска, од декември 2021, најави Виз ер, најбрзо растечката авиокомпанија во Европа, информираат
Економија

Од 1 ноември годинава нискобуџетската „Изи Џет“ ќе лета на релација Скопје – Женева

А1он
Нискобуџетската авиокомпанија „Изи Џет“ од Велика Британија официјално од 1 ноември годинава ќе лета на релација меѓу Скопје и Женева, Швајцарија. Првично на релацијата ќе
Економија

Зголемената побарувачка за патувања ги „крена“ приходите и ја намали загубата на „Јунајтед ерлајнс“

А1он
Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ денеска го објави својот редовен квартален извештај во кој наведува дека вториот квартал го завршила со помала загуба и четирикратно зголемување
Економија

Македонско-хрватски бизнис средби: Авиолинија меѓу туристичките центри и економска дипломатија

А1он
Авиолиниско поврзување на Охрид со Сплит или Дубровник, како туристички центри, во насока на поддршка на туризмот што е меѓу најпогодените гранки во ковид пандемијата,
Економија

Авиокомпанијата Емирати првпат регистрира загуба од 4,5 милијарди евра

А1он
Авиокомпанијата од Дубаи, Емирати денеска соопшти дека првпат во 30 години забележала загуба од 4,5 милијарди евра на годино ниво поради рестриктивните мерки воведени поради