avioni

Магазин

Колку луѓе ја дочекаа Нова година на небото? Во моментот на пристигнување на 2024 летале 10.560 авиони

А1он
Flightradar, страница на која можете да ги следите летовите на авионите, објави колку авиони имало во воздухот низ светот во времето на новата година. With
Свет

Замрзнат дожд падна во Минхен, замрзнати писти на аеродромот, сите летови одложени

А1он
Поради замрзнат дожд утрово повторно беа прекинати летовите на аеродромот во Минхен. Портпаролот на аеродромот потврди за ДПА дека сите писти се замрзнати поради замрзнат
Свет

Снегот виновник за откажани десетици летови од Амстердам

А1он
Десетина летови од аеродромот Шипхол во Амстердам денеска се откажани поради снегот што се очекува попладне во Холандија, соопшти управата на аеродромот. На веб-страницата на
Свет

Русија: Американски бомбардери откриени во близина на границата со Русија

А1он
Два американски бомбардери се откриени како се приближуваат до руската граница преку Балтичкото Море, тврди руското Министерство за одбрана. Авионите се опишани како „стратешки бомбардери
Македонија

Министерство за одбрана: Италијанските воздухопловни сили ќе учествуваат во патролирање на македонското небо

А1он
Министерството за одбрана денеска соопшти дека согласно НАТО принципите на заменливост, а во насока на зајакнување на мисијата за воздушно патролирање (AIR Policing) над македонското
Економија

„Луфтханза“ влегува на македонскиот пазар, стартува новата авиолинија Скопје-Франкфурт

А1он
Со слетување на првиот авион на „Луфтханза“ на скопскиот аеродром, денеска ќе биде означен стартот на новата авиолинија Франкфурт-Скопје и влезот на германската авиокомпанија на
Македонија

Максути: Трите противпожарни авиони се функционални

А1он
Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Беким Максути истакна дека трите противпожарни авиони се функционални и спремни за гасење пожари во летниот период. Тој
Свет

САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина

А1он
САД и Франција не ја исклучуваат можноста за испорака на борбени авиони на Украина, посочија денеска претставниците на двете земји. На прашањето дали Вашингтон ја