avioni

Свет

САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина

А1он
САД и Франција не ја исклучуваат можноста за испорака на борбени авиони на Украина, посочија денеска претставниците на двете земји. На прашањето дали Вашингтон ја
Свет

Штрајковите на работниците кои бараат зголемување на платите го нарушуваат сообраќајот за време на празниците во Велика Британија и Франција

А1он
Патниците во Велика Британија денеска се соочуваат со можни одложувања на летовите на аеродромите поради штрајк на службениците за пасошка контрола во последниот од серијата
Свет

Кина во последните 24 часа испрати 39 авиони и три брода во правец на Тајван

А1он
Кинеската војска испратила 39 авиони и три брода во Тајван во последните 24 часа во демонстрација на сила насочена кон островот, соопшти денеска тајванското Министерство
Свет

Се намалува бројот на руски борбени авиони кои летаат над Украина

А1он
Британското разузнавање соопшти дека има голема промена во руските воздухопловни сили Министерството за одбрана на Велика Британија објави нов дневен разузнавачки извештај за ситуацијата во
Свет

На летовите во ЕУ ќе можат да се користат мобилни телефони

А1он
Патниците во авиони во Европската унија од следната година ќе можат целосно да ги користат своите телефони за време на летот, јавува Би-Би-Си. Европската комисија
Свет

Јапонија „загрижена“ заради руско-кинеските авиопатроли во близина на нејзината територија

А1он
Јапонија ги извести Кина и Русија дека е „сериозно загрижена“ од зголемената активност на нивните воздушни сили во близина на нејзината територија, рече главниот секретар
Регион

Стојанов: Бугарија ги плати првите 55 милиони евра за втората серија авиони „Ф-16 блок 70“

А1он
На сметката за собирање средства за проектот за набавка на втората серија американски борбени авиони „Ф-16 Блок 70“ досега се уплатени 110 милиони лева (55
Свет

Европските синдикати бараат заштита од токсични испарувања во авионите

А1он
Европската конфедерација на синдикати и работниците во авионскиот сектор бараат итно да се имплементира директивата на ЕУ за безбедност на кабините, јави дописничката на МИА
Свет

Околу Тајван забележани 44 кинески воени авиони и четири бродови

А1он
Министерството за одбрана на Тајван вчера соопшти дека следи 44 кинески воени авиони, четири воени бродови и два воени беспилотни летала околу островот. Кинеските воздушни