kuvajt

Свет

На парламентарните избори во Кувајт две третини од пратениците го загубија мандатот

А1он
Две третини од досегашните членови на Парламентот на Кувајт, вклучувајќи ја и единствената жена во него, останаа без место во законодавниот дом, покажааа резултатите од
Свет

Кувајт во целосен карантин поради зголемување на бројот на заразени од Ковид-19

А1он
Кувајтската Влада донесе одлука да воведе тотален карантин, што ќе почне од овој викенд, во обид да го спречи ширењето на коронавирусот, откако бројот на
Свет

Кувајтските власти забранија впловувaње ирански бродови поради Ковид-19

А1он
Кувајт забранува впловување на сите бродови што доаѓаат од Иран „до понатамошно известување“ поради новиот коронавирус, според пристанишните власти. „Таа одлука е дел од претпазливите
Свет

Од кувајтските пристаништа забранет сообраќај кон Иран поради новиот коронавирус

А1он
Кувајтските пристанишни власти го прекинаа движењето на луѓе кон и од Иран поради загриженост за појава на коронавирус во државата, јавија државните медиуми. Петмина Иранци
Свет

Кувајт: Извештаите за повлекување на американските сили од државата се неточни, медиумот бил хакиран

А1он
Кувајтската Влада соопшти денеска дека државната агенција „Куна“ била хакирана и поради тоа бил објавен неточен извештај дека американските сили во Кувајт ќе се повлечат.