jordan

Свет

Кралот Абдула II тврди дека бунтот е задушен и дека Јордан е повторно стабилна и безбедна земја

А1он
Јорданскиот суверен, кралот Абдула II, вчера соопшти дека бунтот во земјата, по спорот со неговиот полубрат и поранешен принц Хамза, е задушен и дека неговата
Свет

(ВИДЕО) Би-Би-Си: Јорданскиот принц Хамза тврди дека е ставен во домашен притвор

А1он
Полубратот на јорданскиот крал Абдула, принцот Хамза, изјави дека е ставен во домашен притвор и го обвини државниот врв за корупција и неспособност. Видео изјавата
Свет

Јорданскиот министер за здравство поднесе оставка поради смртта на шест ковид пациенти

А1он
Јорданскиот министер за здравство Назир Обејдат поднесе оставка откако најмалку шест пациенти починале во болница во близина на главниот град Аман, поради прекин во снабдувањето
Свет

Јорданскиот новинар Хадад, уапсен поради текст за вакцината против Ковид-19, ослободен со кауција

А1он
Јорданскиот новинар Џамал Хадад кој беше притворен поради објавен текст во кој тврди дека вакцината против Ковид-19 пристигнале во Кралството и оти претставниците на власта
Свет

Во Јордан уапсен новинар кој објави дека функционерите се вакцинирале против Ковид-19, пред вакцините да пристигнат во земјата

А1он
Во Јордан е уапсен новинарот Џамал Хадад поради објавен текст во кој тврди дека вакцината против Ковид-19 пристигнале во Кралството и оти претставниците на власта
Свет

Јорданците се светски прваци во пушење тутун, со помош на власта и компаниите

А1он
Процентот на пушачи во Јордан е највисок во светот, повеќе од 80 проценти од мажите во Јордан пушат или редовно користат никотински производи, вклучувајќи ги