jordan

Свет

Групата Исламски отпор ја презеде одговорноста за нападот на американската база

А1он
Исламски отпор во Ирак, група од неколку вооружени ирачки милитантни фракции кои ги поддржува Иран, ја презеде одговорноста за нападите на јорданско-сириската граница, каде вчера
Свет

Трамп: Да бев јас претседател ќе беше мир во целиот свет

А1он
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека „слабоста и предавањето“ на претседателот Џо Бајден се виновни за смртоносниот напад со беспилотно летало во Јордан во
Свет

(ВИДЕО) Тројца Американци се мртви, 30 повредени во напад на база во Јордан: Ќе одговориме порача Бајден

А1он
Тројца американски војници загинаа, а повеќе од 30 се ранети во напад со беспилотно летало на помала американска база во Јордан, позната како Кула 22,
Свет

Нападната американската војска: Најмалку 3 војници загинаа, 25 се ранети

А1он
Најмалку тројца американски војници загинаа, а 25 се ранети во напад со дрон во Јордан, соопшти денеска американската војска. Американската централна команда (ЦЕНТКОМ) во соопштение
Свет

Египет и Јордан бараат итен прекин на огнот, за САД тоа само ќе го остави Хамас на власт

А1он
Американскиот државен секретар Антони Блинкен се сретна со министрите за надворешни работи на Јордан и Египет во Аман, главниот град на Јордан. Клучниот момент на
Свет

Јордан: Никој во регионот не верува во израелската приказна за експлозијата во болницата

А1он
Јорданскиот министер за надворешни работи рече дека „никој не ја прифаќа“ приказната на Израел за експлозијата во болницата во Газа. Ајман Сафади рече дека луѓето
Свет

(ВИДЕО) Тенкови и хеликоптери „војуваат“ во Црвеното Море, фронтот на дното е покриен со корали

А1он
Акаба, јорданското пристаниште на Црвеното Море, е дом на тенкови, артилерија, воени хеликоптери и авиони, но на дното на морето. Ова е единствен воен музеј
Свет

Јордан најостро ја осуди посетата на изралескиот министер Бен-Гвир на џамијата Ал Акса

А1он
Јордан „најостро“ ја осуди посетата на екстремно десничарскиот министер за национална безбедност на Израел, Итамар Бен-Гвир, на џамијата Ал Акса во Ерусалим. „Јордан најостро го
Свет

(ВИДЕО) Страшни поплави го разоруваат Јордан: Силен дожд преврте автобус, има повредени

А1он
Околу 1.700 туристи се евакуирани од античкиот град Петра во јужен Јордан поради поплави предизвикани од дожд, јавија денеска локалните медиуми. По силниот дожд, вода
Свет

Во јужен Јордан убиени тројца полицајци

А1он
Тројца полицајци беа убиени денеска во јужниот јордански град Ман додека се обидувале да уапсат осомничен за минатонеделното убиство на полициски командант. Во полициското соопштение