jordan

Економија

КОП27: Јордан и Израел ќе разменуваат струја за вода

А1он
Израел и Јордан денеска на маргините на КОП27 во Египет потпишаа меморандум за разбирање за размена на вода за електрична енергија добиена од соларните електрани.
Свет

Јорданскиот крал Абдула Втори и официјално го стави во домашен притвор својот полубрат Хамза

А1он
Јорданскиот крал Абдула Втори денеска во многу остро писмо јавно го потврди своето несогласување со својот полубрат принцот Хамза и го официјализираше куќниот притвор на
Свет

Јорданската армија убила 27 криумчари кои се обиделе да влезат од Сирија

А1он
Јорданската армија убила 27 лица осомничени дека се шверцери кои се обиделе да влезат во земјата од соседна Сирија, соопшти денеска војската. Во соопштението на
Свет

Кралот Абдула II тврди дека бунтот е задушен и дека Јордан е повторно стабилна и безбедна земја

А1он
Јорданскиот суверен, кралот Абдула II, вчера соопшти дека бунтот во земјата, по спорот со неговиот полубрат и поранешен принц Хамза, е задушен и дека неговата
Свет

(ВИДЕО) Би-Би-Си: Јорданскиот принц Хамза тврди дека е ставен во домашен притвор

А1он
Полубратот на јорданскиот крал Абдула, принцот Хамза, изјави дека е ставен во домашен притвор и го обвини државниот врв за корупција и неспособност. Видео изјавата