litvanija

Свет

Литванија им забранува на Русите и на Белорусите да поседуваат оружје

А1он
На руските и на белоруските граѓани во Литванија ќе им биде забрането да поседуваат огнено оружје, според новиот Закон усвоен денеска од литванскиот Парламент. Новата
Свет

Литванија: Испратете системи за воздушна одбрана на НАТО

А1он
Литванскиот претседател Гитанас Наузеда изјави денеска дека НАТО треба брзо да распореди повеќе системи за противвоздушна одбрана на полско-украинската граница и на остатокот од источното
Свет

Литванија ќе биде подготвена да прими германска воена бригада до 2026 година

А1он
Литванија ќе инвестира за да може да биде домаќин на германска воена бригада до 2026 година, изјави литванскиот министер за надворешни работи Габриелус Ландсбергис. „До
Свет

Литванија го прогласи рускиот вршител на должност за непожелно лице: Има пет дена да ја напушти земјата

А1он
Властите на Литванија го прогласија рускиот вршител на должноста во таа земја Сергеј Рјабокон за непожелна личност, соопшти литванското Министерство за надворешни работи. „Денеска, 3
Свет

Литванија ја заврши оградата на границата со Белорусија

А1он
Литванија соопшти дека ја завршила изградбата на оградата долж границата со Белорусија за борба против илегалната миграција, за која Западот вели дека е поттикната од
Свет

Литванија сака регионално решение доколку ЕУ не се согласи да ги забрани туристичките визи на Русите

А1он
Министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис денеска изјави дека доколку не се постигне договор во Европската унија за забрана за издавање туристички визи
Свет

Литванија го призна Ландсбергис за прв претседател по независноста

А1он
Повеќе од три децении откако Литванија го напушти Советскиот Сојуз, тогашниот лидер на земјата, Витаутас Ландсбергис, е официјално прогласен за прв претседател на независна Литванија.
Свет

ЕУ сака компромис со Москва за Калининград за да избегне уште еден конфликт

А1он
Превозот на стоки преку Литванија до рускиот регион Калининград би можел да продолжи нормално во рок од неколку дена, рекоа два извори запознаени со темата,
Свет

Русија: Ако не се вразуми, ќе биде болно за Литванија

А1он
Литванија ќе се соочи со исклучително остар одговор од Москва, доколку не се нормализира транзитот на стока во Калининградската област, изјави Марија Захарова. Портпаролката на
Свет

Литванскиот претседател повторно повика на посилно присуство на НАТО во балтичкиот регион

А1он
Литванскиот претседател Гитанас Науседа повторно повика на акција на источното крило на НАТО додека лидерите на алијансата се собираат на средба во Мадрид, јави ДПА.