litvanija

Свет

Убедлива победа на актуелниот претседател на Литванија во првиот круг од изборите

А1он
Литванската Централна изборна комисија денеска соопшти дека на вчерашните претседателски избори актуелниот претседател Гитанас Науседa освоил убедливо најмногу гласови, односно 44,54 отсто, додека второто место
Свет

Балтичките земји ги затворија границите за сите руски автомобили

А1он
Естонија, Литванија и Летонија ги затворија границите за возила регистрирани во Русија, се вели во денешното официјално соопштение за печатот на владата во Талин. Во
Свет

Литванија затвори два гранични премини со Белорусија поради Вагнер

А1он
Литванската влада денеска одлучи да затвори два од шесте гранични премини со Белорусија поради „геополитичките околности“ кои настанаа откако Белорусија прифати членови на руската платеничка
Свет

(ВИДЕО) НАТО самит на 150 километри од Русија: Вилнус претворен во воена тврдина

А1он
НАТО го претвори Вилнус во тешко вооружена тврдина за заштита на американскиот претседател Џо Бајден и другите лидери на блокот, кои ќе се состанат следната
Свет

Литванија им забранува на Русите и на Белорусите да поседуваат оружје

А1он
На руските и на белоруските граѓани во Литванија ќе им биде забрането да поседуваат огнено оружје, според новиот Закон усвоен денеска од литванскиот Парламент. Новата
Свет

Литванија: Испратете системи за воздушна одбрана на НАТО

А1он
Литванскиот претседател Гитанас Наузеда изјави денеска дека НАТО треба брзо да распореди повеќе системи за противвоздушна одбрана на полско-украинската граница и на остатокот од источното
Свет

Литванија ќе биде подготвена да прими германска воена бригада до 2026 година

А1он
Литванија ќе инвестира за да може да биде домаќин на германска воена бригада до 2026 година, изјави литванскиот министер за надворешни работи Габриелус Ландсбергис. „До
Свет

Литванија го прогласи рускиот вршител на должност за непожелно лице: Има пет дена да ја напушти земјата

А1он
Властите на Литванија го прогласија рускиот вршител на должноста во таа земја Сергеј Рјабокон за непожелна личност, соопшти литванското Министерство за надворешни работи. „Денеска, 3
Свет

Литванија ја заврши оградата на границата со Белорусија

А1он
Литванија соопшти дека ја завршила изградбата на оградата долж границата со Белорусија за борба против илегалната миграција, за која Западот вели дека е поттикната од
Свет

Литванија сака регионално решение доколку ЕУ не се согласи да ги забрани туристичките визи на Русите

А1он
Министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис денеска изјави дека доколку не се постигне договор во Европската унија за забрана за издавање туристички визи