litvanija

Свет

Литванија е подготвена на одговорот на Русија поради блокадата на транзитот на стоки до Калининград

А1он
Литванскиот претседател Гитанас Науседа изјави дека неговата земја е подготвена за секаков одговор од Русија, откако неговата земја го забрани транзитот на одредени стоки до
Свет

Нова закана од Русија за Литванија: Провокациите ќе доведат до соодветна реакција

А1он
Русија испрати нова закана до Литванија преку портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, откако балтичката земја деновиве го забрани преминувањето на
Свет

Германија и Литванија се подготвуваат за проширување на борбената единица на НАТО

А1он
Берлин и Вилнус ќе почнат со подготовки за проширување на мултинационалната борбена единица на НАТО во Литванија до големина на бригада, соопштија челниците на земјите
Свет

Балтичките лидери повикаа на зголемено воено присуство на НАТО во регионот

А1он
Претседателите и на Летонија и на Литванија ја искористија денешната посета на германскиот канцелар Олаф Шолц на Вилнус за да повикаат на посилно воено присуство
Спорт

(ВИДЕО) Хаос во Литванија: Чанак го удри тренерот на противникот, па се скара со сопственикот

А1он
Тренерот на Лијеткабелис Ненад Чанак беше во центарот на инцидентот во третиот натпревар од финалната серија на литванската лига. What is happening in the Lithuanian
Свет

Литванаците за три и пол дена собраа пари за да и купат на Украина воен дрон

А1он
Стотици Литванци ги здружија силите за да и купат напредно воено беспилотно летало на Украина во нејзината војна против Русија. Потребните пет милиони евра беа
Свет

Литванскиот парламент ја прогласи Русија за терористичка држава

А1он
Литванскиот парламент, Сејм, денеска ја прогласи Русија за терористичка држава. Едногласно се усвои резолуцијата и за неа гласаа 128 пратеници, јавија локалните медиуми. Во резолуцијата
Свет

Министрите за надворешни работи на Литванија, Летонија и Естонија во Киев

А1он
Министрите за надворешни работи на Литванија Габриелиус Ландсбергис, на Летонија Едгарс Ринкевичс и на Естонија Ева-Марија Лимец денеска пристигнаа во Киев. Информацијата на Твитер ја