granici

Македонија

Границите на Балканот ќе ги нема само со членство во ЕУ и влез во Шенген механизмот, вели Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев вели дека Владата досега не го добила и немала можност да го види нон пејперот на словенечкиот премиер Јанез Јанша во која
Македонија

Владина група предлага кризна состојба на границите за заштита од заразени мигранти

А1он
Групата за процена на Владата предлага да се донесе одлука за постоење кризна состојба на јужната и северната граница на државата заради заштита на јавното
Македонија

До 5 април забрана за влез во Грција, без разлика на начинот на пристигнување

А1он
Летовите од Македонија и Албанија, од денеска се дозволени на сите грчки аеродроми, а не само на атинскиот како што беше случајот досега, додека пак
Свет

Фон дер Лајен: Затворените граници не можат да го запрат вирусот

А1он
Првиот бран од пандемијата на коронавирусот покажа дека затворањето на границите не го запре вирусот, туку донесе многу проблеми, изјави денеска на прес конференција во
Регион

Границите на Грција остануваат затворени

А1он
Одлуката на грчката Влада за „воведување мерки за привремено ограничување на копнените, воздушните и морските поврзувања на земјата, забрана за влез во земјата на државјани
Македонија

Само во Косово слободен влез, во Србија, Црна Гора и БиХ со негативен ПЦР за македонските граѓани

А1он
Граѓаните на Република Северна Македонија нема да можат да патуваат во Србија, Црна Горна и Босна и Херцеговина без приложување на негативен ПЦР тест, соопшти
Македонија

Заев: Освен со Грција, границите со соседните земји ќе бидат отворени, граѓаните да патуваат само тогаш кога е најнеопходно

А1он
Иако утре e празничен ден, за нас е почеток на неделата и граѓаните ќе можат да патуваат во соседните земји, изјави премиерот Зоран Заев. „Овде
Истражувања Македонија

АНАЛИЗА: Македонските граници отворени за сите, Македонците без ограничувања само во 7 земји

Маја Илиевска-Пачемска
Само во седум земји државјаните на Македонија можат да патуваат без рестрикции и ограничувања. На списокот се Албанија и Турција, каде што Македонците без ограничувања
Македонија

Mакедонските државјани од 12 октомври ќе може да влезат во Србија, Косово, Црна Гора и БиХ без ПЦР-тест

А1он
Mакедонските државјани од понеделник, 12 октомври, ќе може да влезат во Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина без негативен ПЦР-тест. Исто така, и