grcija koronavirus

Македонија

Македонските граѓани ќе влегуваат во Грција под истите услови како и во претходниот период

А1он
Сертификат за вакцинација или потврда за прележан Ковид-19 или негативен ПЦР/рапид тест, заедно со пополнет PLF формулар и понатаму се задолжителни за влез во Грција,
Регион

Грчката полиција нема да ги апси просветните работници по тужби од родители кои не веруваат во Ковид-19

А1он
Министерот за цивилна заштита на Грција Такис Теодорикакос побара од началникот на грчката полиција Михалис Карамалакис, полицијата да не ги апси просветните работници кои го
Регион

Во Грција секоја седмица ќе се објавуваат податоци за случаи на Ковид-19 кај учениците

А1он
Секоја среда Националната организација за јавно здравје на Грција ќе објавува податоци за децата од 4 до 17 години кои се заразени со Ковид-19, соопшти
Регион

Условите за влез во Грција за македонските граѓани остануваат исти уште една седмица

А1он
Предусловите и правилата за влез во Грција, односно задолжителен документ за Ковид-19, како и пополнет PLF формулар, кои меѓу другото, важат и за државјаните на
Регион

Во Грција влез во судовите само со ковид-пропусница

А1он
Сертификат за вакцинација, потврда за прележан Ковид-19 или резултат од негативен тест, од денеска се задолжителни за влез во судовите во Грција, како за службениците
Регион

ВИДЕО: Полицијата со водени топови и со солзавец ги растеруваше демонстрантите против вакцинацијата во Солун

А1он
Грчката полиција со водени топови и со солзавец ги прекина протестите на повеќе илјади демонстранти кои излегоа на улиците на Солун како израз на револт
Регион

Инциденти на протестот против вакцината и задолжителната имунизација во Солун

А1он
Кусо пред почетокот на говорот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во рамките на Меѓународниот саем во Солун, во центарот на градот се случија инциденти меѓу
Регион

Задолжителната вакцинација во Грција може да се прошири и за наставниците и за свештените лица

А1он
Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому ја остави отворена можноста, задолжителната вакцинација, доколку е потребно, да се прошири и за други категории како што се