grcija makedonija

Македонија

Влез во Грција под исти услови најмалку уште една седмица

А1он
До 29 јули се продолжени актуелните правила за влез во Грција, односно задолжителен документ за Ковид-19 и пополнет PLF формулар, согласно новата министерска одлука на
Економија

Македонија и Грција потпишаа Договор за изградба на интерконектор за природен гас

А1он
Договор меѓу владите на Северна Македонија и Грција за изградба на интерконекторот за природен гас беше потпишан од страна на министерот за економија на земјава
Регион

Правилата за влез во Грција продолжени за уште една седмица

А1он
Правилата и предусловите за патување во Грција, што вклучуваат документ поврзан за Ковид-19 и пополнет PLF формулар, а меѓу другото, важат и за државјаните на
Регион

Грчката опозиција бара од Владата во Атина да ги ратификува меморандумите со Македонија

А1он
Најголемата грчка опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис брзо да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција и Северна Македонија, како
Регион

Правилата за влез во Грција продолжени за уште една седмица

А1он
Правилата за влез во Грција што предвидуваат задолжителен PLF формулар и една од трите опции: сертификат за вакцинација или негативен ПЦР тест или потврда за
Македонија

Правилата за влез во Грција продолжени до 31 мај

А1он
Правилата за влез во Грција, воведени минатата седмица, ќе важат до 31 мај 2021 година. Согласно новата министерска одлука што утрово стапи во сила, регулативата
Македонија

Одлуката за влез на македонските државјани во Грција официјално во сила, излезе во Службен весник

А1он
Македонија е меѓу земјите за кои веќе и официјално постои исклучок од забраната за влез во Грција, согласно министерската одлука објавена во Службен весник, во
Македонија

Дозволен е влез во Грција, надминат проблемот на граничниот премин

Кристијан Ландов
Од 13 часот е започнато да се пропуштаат возила кон Грција, на граничниот премин “Евзони”. По застојот кон настана изутринава поради тоа што граничните служби
Македонија

Османи: Се чека на формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

А1он
Потребна е формална одлука од Владата на Грција за отворање на границата со Македонија. Прашање на време е кога ќе се состане грчката Влада за